Jad skorpiona lekiem na COVID-19? Obiecujące wyniki testów

Naukowcy z całego świata od miesięcy próbują opracować leki, które będą mogły pomóc w walce z COVID-19. Najnowsze doniesienia ze Szkocji mówią, iż tamtejsi badacze zdołali znaleźć substancję zdolną do powstrzymania koronawirusa w jadzie skorpiona.

Jad pobrany od skorpionów z Egiptu może posłużyć jako baza do stworzenia leku na COVID-19
Jad pobrany od skorpionów z Egiptu może posłużyć jako baza do stworzenia leku na COVID-19123RF/PICSEL

Przedstawiciele zespołu badawczego z University of Aberdeen w Szkocji poinformowali, że odkryli w składzie neurotoksyny, produkowanej przez skorpiony, elementy, które mogą posłużyć za bazę do "antywirusowego koktajlu". Mieszanka ta ich zdaniem będzie przydatna w walce z nowymi odmianami koronawirusa.

Ludzkość od wieków korzystała z jadu charakterystycznego stawonoga do produkcji medykamentów, leczniczych eliksirów, olejków i maści. Jednak nigdy dotąd substancja ta nie stała się oficjalnie składnikiem żadnego leku.

Szkoccy naukowcy pobrali próbki toksyny z okazów zebranych na pustyni w Egipcie i przebadali płyn pod kątem jego antywirusowego potencjału.

Testy wykazały, iż aktywne peptydy znajdujące się w jadzie - dokładnie ten sam składnik, który odpowiedzialny jest jego paraliżujące, a nawet zabójcze działanie - są w stanie niszczyć drobnoustroje i cząstki zakaźne, takie jak bakterie czy wirusy właśnie.

Wyprzedzając pytania: skorpiony zostały wypuszczone na wolność.

To dopiero pierwszy krok do opracowania leku na COVID-19 na bazie jadu skorpiona. Jak podkreślają autorzy raportu, proces stworzenia odpowiedniej receptury nie jest prosty.

Chociażby z tego powodu, że substancja ma wiele składników i w rzeczywistości jest mieszanką kilkuset toksycznych elementów. Przed naukowcami jest więc teraz trudne zadanie oczyszczenia materiału .

- Badania nad jadem skorpiona jako bazą do leków to innowacyjny i bardzo ekscytujący projekt - komentuje dr Wael Houssen. - Dzisiaj wiemy na pewno, że substancja zawiera bardzo silne aktywne peptydy. Jesteśmy przekonani, że w przeciągu kilku dni lub tygodni odkryjemy kolejne składniki, które pomogą w walce z pandemią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas