Jak powstaje śnieg i jak sprawdzić, gdzie aktualnie pada?

W listopadzie w radością witamy za oknem pierwszy śnieg. Mimo jesieni, biały puch sprawia, że dzieci chwytają za sanki, a spóźnieni kierowcy za... opony zimowe. Ale nie zawsze śnieg pada w całym kraju. Jak powstaje śnieg i gdzie możemy sprawdzić, gdzie pada w danym momencie?

Jak powstaje śnieg? Jak można sprawdzić, gdzie pada?
Jak powstaje śnieg? Jak można sprawdzić, gdzie pada?Pixabay.com

Jak powstaje śnieg?

W chmurze małe kropelki wody mogą wyparować, a następnie para wodna resublimuje na kryształkach lotu, które są obecne w chmurze dzięki panującej tu niskiej temperaturze. Obecny lód pełni rolę jąder kondensacji, czyli cząstek, do których może się przyczepiać woda. Ten proces powstawania opadu nosi nazwę Bergerona-Findeisena. Odpowiada on za powstawanie około 90 proc. opadów w strefie umiarkowanej.

Zanim te kryształki opadną na ziemię, wielokrotnie unoszą się i opadają w chmurze. W trakcie tego swoistego tańca kryształki lodu łamią się i powiększają. Gdy przekroczą wagę i prędkość, które uniemożliwiają ich ponowne wznoszenie, zaczynają spadać. Gdy temperatura poniżej chmury jest dodatnia, kryształki lodu topią się i powstaje deszcz. Jeżeli jest ujemna — pada śnieg.

Jak sprawdzić, gdzie pada śnieg?

Aktualne opady śniegu można sprawdzić na wielu serwisach pogodowych, które oferują tzw. radary opadów, czyli aplikacje monitorujące opady w czasie rzeczywistym, zimą często potocznie określane jako radary śniegu.

Jednym z nich jest prowadzony przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej meteo.imgw.pl. Udostępnione są tam nie tylko mapy synoptycznie IMGW, ale również bardzo rozbudowany serwis map meteorologicznych. W serwisie map meteorologicznych IMGW można sprawdzić m.in. ostrzeżenia meteo, ostrzeżenia hydro, prognozy zagrożeń: meteo, hydro, drogowych. Z elementów pogody dostępne są takie opcje jak: temperatura na wysokości 2 m (dlaczego 2 metry? Ponieważ właśnie na takiej wysokości znajduje się klatka meteorologiczna w ogródku meteorologicznym), wilgotność na wysokości 2 m, ciśnienie, prędkość wiatru, porywy wiatru, zachmurzenie, opady deszczu oraz opady śniegu. Dostępna jest również opcja animacji wiatru.

Serwis pogodowy IMGW meteo.imgw.pl IMGWmateriał zewnętrzny

Innym ciekawym i wartym uwagi serwisem jest czeski windy.com. Używa on wysokiej jakości danych z Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych i podobnie jak serwis IMGW, jest bardzo rozbudowany. Można tu znaleźć m.in. radar pogodowy i widok satelitarny (zachmurzenie), animację wiatru, opady deszczu, świeży śnieg, burze, temperaturę, wilgotność, dane odnośnie jakości powietrza, a nawet... fale na morzach i oceanach.

Rozbudowany serwis pogodowy Windy.comWindy.commateriał zewnętrzny

Przeczytaj także:

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas