Jaskinie ujawniają bezprecedensowy współczesny wzrost poziomu morza

Według międzynarodowego zespołu naukowców kierowanego przez badaczy z University of South Florida, poziom morza podniósł się średnio o 18 centymetrów od początku XX wieku.

Naukowcy donoszą, że zmiany zapoczątkowane przez człowieka mogły spowodować wzrost poziomu oceanu o 18 cm
Naukowcy donoszą, że zmiany zapoczątkowane przez człowieka mogły spowodować wzrost poziomu oceanu o 18 cm123RF/PICSEL

Naukowcy przeprowadzili szczegółowe analizy poziomu morza bazując na osadach jaskiniowych znajdujących się na Majorce w Hiszpanii, gdzie zlokalizowanych jest ponad 1000 systemów jaskiń. W niektórych z nich można znaleźć osady, które powstały miliony lat temu, co stanowi niezwykle cenne geoarchiwum zmian środowiskowych zachodzących na Ziemi.

Naukowcy na tropie zmian poziomu mórz

Aby określić poziom oceanu, naukowcy skupili się na analizie osadów młodszych niż 4000 lat. Odkryli oni nieznany wcześniej około 20-centymetrowy wzrost poziomu oceanu, który miał miejsce 3 200 lat temu. Wówczas naturalnie topiły się czapy lodowe, które znikały w tempie 0,5 mm rocznie w ciągu 400 lat.

Naukowcy zarejestrowali, że pomimo znacznych naturalnych zmian klimatycznych, takich jak Średniowieczne Optimum Klimatyczne i Mała Epoka Lodowa, poziom morza pozostał wyjątkowo stabilny do 1900 roku. Postępujący rozwój w sektorze stalowym, elektrycznym, czy samochodowym pośrednio spowodował gwałtowne zmiany klimatyczne, które doprowadziły do wzrostu poziomu oceanu. Od początku XX wieku poziom morza podniósł się aż o 18 cm.

Wyniki przedstawione w naszym badaniu są alarmujące. Wzrost poziomu morza od 1900 roku jest bezprecedensowy w porównaniu z naturalną zmianą objętości lodu w ciągu ostatnich 4000 lat. Oznacza to, że jeśli globalne temperatury będą nadal rosły, poziom mórz może ostatecznie osiągnąć wyższy poziom niż wcześniej szacowali naukowcy
Bogdan P. Onac, profesor geologii z USF

Naukowcy pobrali 13 próbek pochodzących z ośmiu jaskiń wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Odpowiednie osady do badań są niezwykle rzadkie, ponieważ powstają tylko w pobliżu linii brzegowej w korytarzach jaskiń, które wielokrotnie były zalewane przez wodę morską. Dzięki temu, takie miejsca są doskonałymi znacznikami zmian poziomu morza.

W oparciu o analizy utraty masy lodu z Grenlandii i Antarktydy, średni wzrost poziomu morza od 2008 roku wynosi 1,43 mm rocznie.

- Nawet jeśli zatrzymamy się teraz, poziom morza będzie się podnosił przez co najmniej kilka dekad, jeśli nie stuleci, po prostu dlatego, że system jest rozgrzany. - informuje prof. Onac

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 22: Rafał ZaorskiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas