Jesteś wypalony zawodowo albo zagrożony wypaleniem? Sprawdź to w 5 min

Żyjemy coraz szybciej i coraz więcej pracujemy, więc na pytanie o samopoczucie najczęściej odpowiadamy... zmęczony. A stąd już niedaleka droga do wypalenia zawodowego, którego nie należy bagatelizować.

Wypalenie zawodowe jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego
Wypalenie zawodowe jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego123RF/PICSEL

Jak poznać osoby wypalone zawodowo i uchronić przed tym zjawiskiem te, które znajdują się na granicy wytrzymałości? Międzynarodowy zespół badaczy opracował proste narzędzie o nazwie Burnout Assessment Tool (BAT), które na podstawie odpowiedzi na serię pytań jest w stanie ocenić ryzyko.

Bo chociaż wypalenie zawodowe nie jest oficjalnym stanem chorobowym i nie usłyszymy w tym kierunku formalnej diagnozy (przez WHO jest uznawane nie za chorobę, ale syndrom będący odpowiedzią na przewlekły stres zawodowy), stan ten negatywnie wpływa na kondycję psychiczną oraz fizyczną i może prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Czym jest wypalenie zawodowe?

A z czym konkretnie mamy do czynienia? To stan występujący pod wpływem długotrwałego i źle zarządzanego stresu, w którym pracownik czuje się chronicznie przemęczony i niezadowolony z pracy, staje się zdystansowany i coraz mniej angażuje się w wykonywane obowiązki. Występuje często w zawodach wymagających intensywnych kontaktów z ludźmi, które są warunkiem sukcesu i rozwoju zawodowego, ale nie tylko.

Zdaniem badaczy czynniki zwiększające ryzyko wypalenia zawodowego to również nierealistycznie wysokie oczekiwania, szybkie zmiany instytucjonalne, niska samoocena i brak możliwości. Takie warunki mogą szybko doprowadzić do wyczerpania, dystansu psychicznego i zmniejszonej zdolności do regulowania emocji - dobra wiadomość jest taka, że można je leczyć, a im wcześniej zaczniemy leczenie, tym lepiej.

Ocena ryzyka wypalenia zawodowego - narzędzie BAT uwzględnia wiele różnych czynnikówe Beer et al., Scandinavian Journal of Psychology, 2023)domena publiczna

Sprawdź, czy to już wypalenie zawodowe

BAT wykrywa oznaki i ocenia ryzyko na podstawie danych zebranych od 493 dorosłych, obliczając punktację dla niektórych objawów (konflikt między pracą a domem, obciążenie pracą, satysfakcja z pracy czy stres emocjonalny) w porównaniu ze średnią krajową jednego z siedmiu krajów (Austria, Belgia, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Japonia i Holandia)

A jak poważny i powszechny jest problem wypalenia zawodowego? Naukowcy podają, że aż 13 proc. z 493 przebadanych Norwegów było obciążonych wysokim ryzykiem wypalenia zawodowego, a podobne próby trwają obecnie w innych krajach. Po popularności nowego narzędzia, które nie wytrzymuje aktualnie naporu użytkowników, śmiało można jednak wnioskować, że sprawa jest paląca.

Wcześniej nie mieliśmy wystarczająco szczegółowego narzędzia pomiarowego, które można byłoby zastosować zarówno w praktyce, jak i w badaniach, identyfikującego pracowników zagrożonych wypaleniem
mówi psycholog Leon De Beer z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU).

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas