Jesteś wypalony zawodowo albo zagrożony wypaleniem? Sprawdź to w 5 min

Żyjemy coraz szybciej i coraz więcej pracujemy, więc na pytanie o samopoczucie najczęściej odpowiadamy... zmęczony. A stąd już niedaleka droga do wypalenia zawodowego, którego nie należy bagatelizować.

Żyjemy coraz szybciej i coraz więcej pracujemy, więc na pytanie o samopoczucie najczęściej odpowiadamy... zmęczony. A stąd już niedaleka droga do wypalenia zawodowego, którego nie należy bagatelizować.
Wypalenie zawodowe jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego /123RF/PICSEL

Jak poznać osoby wypalone zawodowo i uchronić przed tym zjawiskiem te, które znajdują się na granicy wytrzymałości? Międzynarodowy zespół badaczy opracował proste narzędzie o nazwie Burnout Assessment Tool (BAT), które na podstawie odpowiedzi na serię pytań jest w stanie ocenić ryzyko.

Bo chociaż wypalenie zawodowe nie jest oficjalnym stanem chorobowym i nie usłyszymy w tym kierunku formalnej diagnozy (przez WHO jest uznawane nie za chorobę, ale syndrom będący odpowiedzią na przewlekły stres zawodowy), stan ten negatywnie wpływa na kondycję psychiczną oraz fizyczną i może prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Reklama

Czym jest wypalenie zawodowe?

A z czym konkretnie mamy do czynienia? To stan występujący pod wpływem długotrwałego i źle zarządzanego stresu, w którym pracownik czuje się chronicznie przemęczony i niezadowolony z pracy, staje się zdystansowany i coraz mniej angażuje się w wykonywane obowiązki. Występuje często w zawodach wymagających intensywnych kontaktów z ludźmi, które są warunkiem sukcesu i rozwoju zawodowego, ale nie tylko.

Zdaniem badaczy czynniki zwiększające ryzyko wypalenia zawodowego to również nierealistycznie wysokie oczekiwania, szybkie zmiany instytucjonalne, niska samoocena i brak możliwości. Takie warunki mogą szybko doprowadzić do wyczerpania, dystansu psychicznego i zmniejszonej zdolności do regulowania emocji - dobra wiadomość jest taka, że można je leczyć, a im wcześniej zaczniemy leczenie, tym lepiej.

Sprawdź, czy to już wypalenie zawodowe

BAT wykrywa oznaki i ocenia ryzyko na podstawie danych zebranych od 493 dorosłych, obliczając punktację dla niektórych objawów (konflikt między pracą a domem, obciążenie pracą, satysfakcja z pracy czy stres emocjonalny) w porównaniu ze średnią krajową jednego z siedmiu krajów (Austria, Belgia, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Japonia i Holandia)

A jak poważny i powszechny jest problem wypalenia zawodowego? Naukowcy podają, że aż 13 proc. z 493 przebadanych Norwegów było obciążonych wysokim ryzykiem wypalenia zawodowego, a podobne próby trwają obecnie w innych krajach. Po popularności nowego narzędzia, które nie wytrzymuje aktualnie naporu użytkowników, śmiało można jednak wnioskować, że sprawa jest paląca.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy