Jesteście parą i pracujecie zdalnie? Naukowcy mają dla was ciekawe wnioski
Dla niektórych faktycznie będą to interesujące wnioski, dla innych smutna prawda czy po prostu codzienność. Praca zdalna w domu niesie ze sobą wiele wyzwań — kłopotliwe jest też połączenie jej z pracami, jakie trzeba codziennie wykonywać w mieszkaniu. Zwłaszcza jeśli home office dotyczy obojga partnerów w związku. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak rozkładają się prace domowe na poszczególnych małżonków.
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin. Postanowili oni sprawdzić, jak różnym wyzwaniem jest łączenie zadań domowych z pracą zdalną w domu wśród partnerów heteroseksualnych małżeństw. Praca pt. "Double challenges: How working from home affects dual-earner couples’ work-family experiences" została opublikowana na łamach kwartalnika naukowego "Personnel Psychology".
Wyniki badania oparto na ankiecie przeprowadzonej wśród 223 par z Chin oraz Korei Południowej. Wśród ankietowanych znalazły się małżeństwa z dziećmi oraz nieposiadające potomstwa. Zostali oni zapytani o liczbę zadań niezwiązanych w pracą, które wykonali, pracując w domu i jak to wpłynęło na ich zobowiązania i samopoczucie.
Wyniki niektórych zaskoczą... Inni po prostu przeczytają o swoich doświadczeniach z pracą w domu
Jak mówi Jasmine Hu, prof. zarządzania na Ohio State University, okazało się, że mężczyźni i kobiety nie mają takich samych doświadczeń związanych z pracą w domu.
Badania wykazały, że wszyscy pracujący z domu mieli poczucie, że więcej w nim zrobili (i nie chodzi o pracę zawodową), gdy pracowali sami. Przedstawiciele obydwu płci wskazywali, że pracując z domu, ogólnie wykonują też więcej prac domowych. Kiedy pary pracowały w domu razem, mężczyźni zazwyczaj wykonywali ich mniej. Z kolei obecność męża w mieszkaniu wcale nie zmniejszała liczby zadań domowych, które wykonywały żony.
Gdy te były proszone o wykonywanie większej ilości pracy w biurze, zgłaszały większe poczucie winy z powodu niewykonywania obowiązków domowych. W przypadku mężów takie odczucia były widoczne jedynie wśród ankietowanych z Korei Południowej.
Badania sugerują też, że:
"mężowie mogą pomagać zdalnie pracującym żonom, gdy mają bardziej elastyczne harmonogramy pracy i wykonywać więcej zadań rodzinnych, gdy ich żony mają bardziej sztywne harmonogramy pracy" - mówi Hu.
Praca z domu powodowała też u obojgu partnerów większe poczucie winy. Dlaczego? Mieli oni poczucie konfliktu między życiem domowym i zawodowym, ponieważ będąc na home office, nawet mimowolnie wykonywali więcej zdań związanych właśnie z domem.
Autorzy badania zaznaczają, że jego celem jest poprawa doświadczeń związanych z pracą w domu. Wskazują, że ważna jest elastyczność i zrozumienie, zwłaszcza jeśli obie osoby pozostają w domu, wykonując swoją pracę zawodową. Podkreślają też, że partnerzy muszą dzielić się obowiązkami domowymi, a pracodawcy powinni brać pod uwagę trudności, jakie niesie ze sobą praca w domu.