Wcześniejsze emerytury to zło? Naukowcy przedstawili dowody...

Według nowych wyników badań przechodzenie na wcześniejszą emeryturę może wiązać się ze spadkiem funkcji poznawczych. Jednakże jest rozwiązanie, które może temu zapobiec.

Czym grozi przejście na wcześniejszą emeryturę? Naukowcy mają odpowiedź
Czym grozi przejście na wcześniejszą emeryturę? Naukowcy mają odpowiedź123RF/PICSEL

Ekonomiści z Binghamton University wskazują, że przejście na wcześniejszą emeryturę może być powiązane z przyspieszeniem spadku funkcji poznawczych. Jednocześnie dane pochodzące z unikalnego programu emerytalnego w Chinach sugerują, że zwiększona aktywność społeczna może "złagodzić koszty poznawcze wcześniejszej emerytury".

Badania skupione były na rządowych danych pochodzących z programu emerytalnego wprowadzonego w Chinach w 2009 roku, które dotyczyły zdrowia. Program ten związany jest z rosnącym ubóstwem wśród starych osób w poszczególnych wiejskich regionach kraju. System oferował stały dochód, jeśli przejdą na emeryturę w ciągu kilku lat od ukończenia 60. roku życia.

Bazując na danych z przeciągu kilkunastu lat, naukowcy porównali konsekwencje poznawcze i zdrowotne osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę z osobami nadal pracującymi  (powyżej 60. roku życia). Okazało się, że pierwsza grupa cierpiała na pogorszenie umiejętności poznawczych w kolejnych latach względem osób nadal pracujących.

Jednakże przy jednoczesnym spadku funkcji poznawczych, rejestrowano poprawę ogólnego stanu zdrowia. Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę m.in. zmniejszały spożycie alkoholu, częściej rzucały palenie i miały lepszą jakość snu.

Ogólnie rzecz biorąc, niekorzystny wpływ wcześniejszej emerytury na zaangażowanie psychiczne i społeczne znacznie przewyższa ochronny wpływ programu na różne zachowania zdrowotne. Alternatywnie, rodzaje rzeczy, które mają znaczenie i decydują o lepszym zdrowiu, mogą po prostu bardzo różnić się od rzeczy, które mają znaczenie dla lepszego poznawania wśród osób starszych. Zaangażowanie społeczne i więzi mogą być po prostu najpotężniejszymi czynnikami wydajności poznawczej w starszym wieku
dr Plamen Nikolov

Według naukowców kluczowym czynnikiem powiązanym z szybszym spadkiem funkcji poznawczych wydaje się być izolacja społeczna. "Wcześni emeryci" informowali, że ich poziom ogólnych interakcji społecznych i zaangażowania znacznie spadł.

Nikolov dodaje: - Decydenci mogą wprowadzać politykę mającą na celu buforowanie redukcji zaangażowania społecznego i aktywności umysłowej. W tym sensie programy emerytalne mogą generować pozytywne skutki uboczne dla stanu zdrowia emerytów bez związanego z tym negatywnego wpływu na ich funkcje poznawcze.

Naukowcy sugerują, że wcześniejsze emerytury mogą być korzystne, o ile utrzymana jest aktywność fizyczna i społeczna. Badania zostały opublikowane w Journal of Economic Behavior & Organization.

Muzyka w sercu paryskiego metra. O brzmienie dba specjalne juryAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas