Kajak Majów w jaskini krasowej na Jukatanie. Pierwsze takie znalezisko

Półwysep Jukatan w Meksyku jest wyjątkowym regionem na skalę światową. Można zobaczyć tutaj wiele jaskiń, zwanych studniami krasowymi, a po hiszpańsku „cenote”, które bardzo interesują archeologów badających dawne kultury amerykańskie. Najnowsze badania przyniosły zaskakujące odkrycie. W jednej z jaskiń cenote znaleziono kajak Majów, którego pochodzenie datuje się na IX-X wiek.

Kajak został odkryty przez zespół archeologów z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, którzy prowadzili wykopaliska na stanowisku archeologicznym San Andrés, na półwyspie Jukatan.

Do odkrycia doszło zupełnie przypadkowo. Badacze zrobili sobie przerwę od prac. Postanowili zajrzeć w głąb wapiennego jeziora znajdującego się w cenote. Około pięć metrów poniżej poziomu wody zauważyli ciemne ślady na skałach sugerujące, że dawniej lustro wody znajdowało się niżej.

W ślad za tą poszlaką archeolodzy zanurkowali głębiej pod wodą. Znaleźli kolejne jaskiniowe korytarze. To w nich natknęli się na znalezisko. Zobaczyli tam drewnianą łódź o długości 1,6 metra i szerokości 0,8 metra, która pomimo nadszarpnięcia zębem czasu nadal była w dobrym stanie.

Reklama

Zespół badaczy stwierdził, że łódź należała do Majów. Jej pochodzenie wydatowano na IX-X wiek, czyli okres klasyczny schyłkowy Majów.

Przeczytaj też: Człowiek w Ameryce dużo wcześniej niż sądzono?

Prawdopodobnie, jak sądzą meksykańscy archeolodzy, kajak służył do kilku celów: albo wydobywano za jego pomocą wodę z leja krasowego, albo używano go przy składaniu rytualnych ofiar.

Leje krasowe cenote są bardzo cenną formą krajobrazu, w których prowadzono wiele badań archeologicznych. W olbrzymich wapiennych jaskiniach znajdowano chociażby złoto skonfiskowane przez hiszpańskich konkwistadorów czy szczątki gigantycznych leniwców sprzed tysięcy lat.

Kajak z San Andrés jest pierwszym tak znakomicie zachowanym znaleziskiem tego typu. Jego odkrycie przybliży nam bardziej, jak wyglądało codzienne życie starożytnych Majów. 

Przeczytaj też: Makabryczna tajemnica peruwiańskiej maski. Co kryła w sobie farba?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Jukatan | Majowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy