Kanion rodem z innej planety. W Krakowie powstała symulacja Marsa

Kraków szykuje się na wrześniowe zawody European Rover Challenge, gdzie zespoły z różnych zakątków świata zaprezentują własne łaziki marsjańskie. Zmagania odbędą się w Marsyard, czyli symulowanym środowisku Czerwonej Planety. Stworzona konstrukcja ma blisko 900 metrów kwadratowych powierzchni i waży kilkaset ton.

Kanion rodem z innej planety. W Krakowie powstała symulacja Marsa.
Kanion rodem z innej planety. W Krakowie powstała symulacja Marsa.123RF/PICSEL

Tegoroczne zawody European Rover Challenge odbędą się tym razem w Krakowie i organizatorami zmagań jest Europejska Fundacja Kosmiczna oraz uczelnia AGH. Jej studenci niedawno wygrali konkurs łazików marsjańskich, który odbył się w Stanach Zjednoczonych. Miasto przygotowuje się na przybycie fanów Marsa i stworzono specjalne miejsce, gdzie na uczestników imprezy czekają różne wyzwania.

Kraków zbudował symulację Marsa o nazwie Marsyard

Marsyard to specjalne miejsce, które odzwierciedla warunki panujące na Marsie. Przestrzeń jest efektem wielu tygodni pracy różnych specjalistów. Wśród nich byli geologowie, logistycy, technicy oraz organizatorzy zawodów European Rover Challenge. Tak powstała symulacja powierzchni, która zostanie wykorzystana w trakcie konkursu z łazikami.

Krakowskie Marsyard w trakcie budowy. Tutaj mają zmagać się łaziki w ramach European Rover Challenge.ERC Press Officemateriały prasowe

Imitacja marsjańskiego kanionu, która znajduje się w Krakowie, ma blisko 900 metrów kwadratowych powierzchni i waży kilkaset ton. Wykorzystano tu czerwony porfir pochodzący z kopalni Zalas. Skała ta występuje w pobliżu byłej stolicy Polski i ma właściwości oddające powierzchnię Marsa.

Przeniesienie powierzchni Marsa do Krakowa to angażujący projekt i dosyć spora operacja logistyczna. Zaczęliśmy od prac teoretycznych już kilka miesięcy temu, kiedy to analizowaliśmy zdjęcia satelitarne Czerwonej Planety i wybieraliśmy charakterystyczne obszary, które możemy odwzorować na Ziemi. Aktualnie pracujemy nad tym, aby Marsyard był możliwie najbardziej realistyczny geologicznie, wyglądał atrakcyjnie, ale także pozwalał bezpiecznie przeprowadzić zawody łazików.
dr Anna Łosiak, geolog planetarna i ERC Chief Science Officer

W tym roku organizatorzy zawodów łazików marsjańskich postanowili stworzyć miejsce inspirowane obszarem Valles Marineris. Jest to największy kanion w Układzie Słonecznym, który rozciąga się na 4 tys. kilometrów i jest szeroki na maksymalnie 400 kilometrów. W najgłębszych miejscach ma 8 kilometrów. Lokalizacja jest ciekawa i bierze się ją pod uwagę w przypadku budowy ewentualnej bazy na Czerwonej Planecie.

Zawody European Rover Challenge we wrześniu

Kraków będzie po raz pierwszy gospodarzem międzynarodowych zawodów European Rover Challenge, które mają już dziesięcioletnią tradycję. Impreza odbędzie się w dniach 6-8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w byłej stolicy Polski.

Dla gości przygotowano liczne atrakcje. Poza zawodami łazików marsjańskich, które przywiozą ze sobą zespoły z różnych krajów, uczestnicy wydarzenia mogą liczyć także na Strefę Inspiracji ERC czy spotkania z ciekawymi specjalistami z branży.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas