Każda antykoncepcja hormonalna podnosi ryzyko wystąpienia raka piersi

Jak pokazuje nowe badanie opublikowane w PLOS Medicine, wszystkie formy antykoncepcji hormonalnej, w tym coraz popularniejsze tabletki jednoskładnikowe, tzw. minipigułki, przyczyniają się do zwiększonego ryzyka raka piersi.

Jak pokazuje nowe badanie opublikowane w PLOS Medicine, wszystkie formy antykoncepcji hormonalnej, w tym coraz popularniejsze tabletki jednoskładnikowe, tzw. minipigułki, przyczyniają się do zwiększonego ryzyka raka piersi.
Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko raka piersi, ale chroni przed innymi nowotworami /123RF/PICSEL

Antykoncepcja hormonalna podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi

O tym, że stosowanie złożonych środków antykoncepcyjnych zawierających zarówno estrogen, jak i progestagen, zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, wiemy już od wielu lat. Pomimo stale rosnącego zainteresowania środkami antykoncepcyjnymi zawierających tylko progestagen, nie przeprowadzono jednak zbyt wiele badań dotyczących ich związku z rakiem piersi.

To się właśnie zmieniło, a organizacja badawcza Clinical Practice Research Datalink (CPRD) przedstawiła ich wyniki. Dowiadujemy się z nich, że każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej podnosi ryzyko wystąpienia raka piersi - kobiety stosujące takie środki mają o 20 do 30 proc. większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, które ich nie stosują.

Reklama

Jest ono mniej więcej takie samo w przypadku złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, jak i jednoskładnikowych minipigułek, a także niezależne od metody - pigułka doustna, wkładka domaciczna, implant lub zastrzyk.

O jakich liczbach konkretnie mówimy? W przypadku kobiet stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne przez okres pięciu lat w wieku od 16 do 20 lat szacuje się osiem przypadków raka piersi na 100 tys., a u kobiet w wieku od 35 do 39 lat było 265 przypadków na 100 tys.

Ryzyko raka piersi rośnie, ale spada ryzyko innych nowotworów

Naukowcy podkreślają jednak, że chociaż nikt nie chce słyszeć, że przyjmowane przez niego środki zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi, to w tym przypadku należy je zestawić z korzyściami płynącymi ze stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w tym ochroną przed innymi rodzajami raka:

Badanie, obejmujące dane od prawie 10 tys. kobiet z Wielkiej Brytanii w wieku poniżej 50 lat, u których w latach 1996-2017 rozwinął się rak piersi, potwierdziło również, że ryzyko zmniejsza się w latach po zaprzestaniu stosowania przez kobietę hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Jak dodaje Stephen Duffy, profesor Queen Mary University of London, który nie brał udziału w badaniu, wyniki opublikowane przez autorów są "uspokajające, bo ryzyko jest skromne", a do tego jak zauważa Breast Cancer Now, badanie nie uwzględniało tego, czy do poziomu ryzyka u uczestniczek nie przyczyniła się historia choroby w rodzinie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: antykoncepcja | rak piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy