Klocki LEGO z pyłu meteorytowego sprzed 4,5 miliarda lat

Naukowcy z ESA podzielili się nową metodą konstrukcyjną, która może okazać się przełomowa dla eksploracji Księżyca. Chodzi o klocki LEGO wyprodukowane z wykorzystaniem pyłu meteorytowego sprzed 4,5 miliarda lat!

Naukowcy z ESA podzielili się nową metodą konstrukcyjną, która może okazać się przełomowa dla eksploracji Księżyca. Chodzi o klocki LEGO wyprodukowane z wykorzystaniem pyłu meteorytowego sprzed 4,5 miliarda lat!
ESA chce wykorzystać wydrukowane w 3D klocki LEGO z meteorytem do budowy schronów na Księżycu /Lego /materiały prasowe

NASA i ESA wspólnie badają różne technologie druku 3D, aby ocenić wykonalność wytwarzania części budowlanych przy użyciu materiałów znalezionych na Księżycu lub Marsie, co znacznie ułatwiłoby budowanie kolonii. I naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zademonstrowali właśnie jeden z pomysłów, który powstał w wyniku inspiracji klockami LEGO.

Aby zbadać wykonalność wykorzystania materiałów kosmicznych do budowy, zespół wykorzystał pył meteorytowy sprzed 4,5 mld lat do wydrukowania w 3D cegieł przypominających LEGO. Co prawda stworzenie cegły z mieszaniny pyłów w matrycy polimerowej nie jest szczególnie przełomowe, oczekuje się, że nadchodzące testy dostarczą cennych informacji na temat stabilności i trwałości, a tym samym przydatności takich elementów konstrukcyjnych w trudnych warunkach kosmicznych.

Reklama

Zmielili meteoryt liczący 4,5 mld lat

I chociaż rzeczywiste schronienia zostaną ostatecznie zbudowane na Księżycu przy użyciu materiałów pochodzących z lokalnych źródeł, regolit jest dostępny na Ziemi w bardzo ograniczonej ilości, więc zamiast niego badacze ESA sięgnęli po bardzo podobny materiał kosmiczny, a mianowicie fragmenty meteorytu, które zostały zmielone na pył i zmieszane z niewielką ilością polilaktydu i regolitu, aby wydrukować w 3D klocki przypominające LEGO.

Wykorzystany meteoryt ma około 4,5 miliarda lat i został odkryty w Afryce w 2000 roku. Technicznie klasyfikowany jako kamień brekcjonowany L3-6, zawiera różne pierwiastki, w tym duże ziarna metali, inkluzje, chondry i inne składniki kamiennych meteorytów.

Przyjemne z pożytecznym

Przy okazji wyjaśnia, że kosmiczne klocki ESA będą teraz prezentowane w sklepach LEGO w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Danii, Hiszpanii i Australii, a także w LEGO House w Billund w Danii. Celem tej ekspozycji jest zainspirowanie przyszłych budowniczych i pokazanie, jak budowanie z klocków LEGO może pomóc sprostać wyzwaniom wykraczającym poza ziemską atmosferę.

Daniel Meehan, kierownik kreatywny w Grupie LEGO, podkreślił z kolei wpływ klocków LEGO na świat rzeczywisty, znacznie wykraczający poza kreatywną zabawę. Zauważył, że za sprawą "kosmicznych kolekcji" fascynacja kosmosem, odkrywaniem nowych planet, gwiazd i galaktyk jest wiecznie żywa i inspiruje kolejne pokolenia.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ESA | NASA | Księżyc | Lego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama