Kluczowy moment w historii Ziemi. To ukształtuje nasze rozumienie ewolucji
Po raz pierwszy badaczom udało się prześledzić kluczowy moment w historii Ziemi, gdy w morzach zaczęły pojawiać się nowe formy życia. Przeprowadzone badania po raz pierwszy umożliwiły dokładne datowanie niektórych z najstarszych skamieniałości życia wielokomórkowego na świecie. W celu określenia wieku skamieniałości wykorzystane zostały warstwy pyłu wulkanicznego.
Najstarsze skamieniałości złożonego życia wielokomórkowego
Główny autor badania, Anthony Clarke z Timescales of Mineral Systems Group w Curtin's School of Earth and Planetary Sciences powiedział, że aby określić dokładnie wiek skamieniałości, zespół wykorzystał warstwy pyłu wulkanicznego. Stanowią one przekroje poszczególnych etapów niczym zakładki w sekwencji geologicznej.
Badacze zajęli się datowaniem skamielin znajdujących się w kamieniołomie Coed Cochion w Walii. Występują tam najbogatsze pokłady skamieniałego życia morskiego w Wielkiej Brytanii. „Wykorzystaliśmy wypływ starożytnego wulkanu, który okrył zwierzęta, jako znacznik czasu, aby dokładnie datować skamieliny na 565 milionów lat, z dokładnością do co najmniej 0,1%” – mówi Clarke.
Inne skamieniałości ediakaru znalezione na całym świecie, zidentyfikowane zostały jako część starożytnej żywej społeczności, która rozwinęła się tuż po tym, gdy Ziemia rozmroziła się po globalnej epoce lodowcowej.
Ediakar, czyli ostatni okres neoproterozoiku
Ostatni okres neoproterozoiku, ediakar, trwał od około 635 do 541 milionów lat temu. Co ciekawe, ediakar jest jedynym okresem eonu proterozoicznego, gdzie dolną granicę wyznacza zapis kopalny, czyli warstwa węglanowa, a nie absolutna chronologia. Warstwa węglanowa wskazuje na nagłą zmianę klimatu pod koniec ostatniego zlodowacenia w kriogenie.
Sama nazwa okresu pochodzi od fauny ediakarskiej, czyli zespołu skamieniałości tkankowych znalezionych po raz pierwszy na wzgórzach Ediacara w Australii. Ich odkrycie doprowadziło do pierwszego nowego okresu geologicznego ustalonego od ponad stulecia.
Najwcześniejsze dowody istnienia życia wielokomórkowego
Według współautora badania, profesora Chrisa Kirklanda, walijskie skamieniałości, których dotyczą najnowsze badania, wydają się bezpośrednio porównywalne ze słynnymi skamieniałościami z Ediacary w Australii Południowej.
Skamieniałości, w tym stworzenia takie jak Aspidella terranovica w kształcie dysku, stanowią jedne z najwcześniejszych dowodów na istnienie organizmów wielokomórkowych na dużą skalę, wyznaczając transformacyjny moment w biologicznej historii Ziemi. Skamieniałości ediakaru rejestrują reakcję życia na odwilż po okresie globalnego zlodowacenia, co pokazuje głęboki związek między procesami geologicznymi i biologią.
Badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of the Geological Society” podkreślają znaczenie zrozumienia tych starożytnych ekosystemów, co przełoży się na rozwikłanie tajemnic przeszłości Ziemi. Wpłynie to również na ukształtowanie naszego rozumienia ewolucji życia.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!