"Kluczowy proces" mógł wpłynąć na pojawienie się na Ziemi człowieka

Nowe badania dot. archeonów, starożytnych jednokomórkowych organizmów, które istnieją na Ziemi od miliardów lat, przyniosły naukowcom kolejne fascynujące ustalenia. Przybliżają one badaczy m.in. do zrozumienia, w jaki sposób doszło do pojawienia się na Ziemi eukariontów, w tym z czasem także ludzi.

Kluczowy proces miał doprowadzić do wyewoluowania wszystkich eukariontów, w tym ludzi. Zdj. ilustracyjne.
Kluczowy proces miał doprowadzić do wyewoluowania wszystkich eukariontów, w tym ludzi. Zdj. ilustracyjne.123RF/PICSEL

Międzynarodowy zespół badawczy podjął się badań nad maleńkimi starożytnymi formami życia, które na Ziemi istnieją od miliardów lat.

Tym sposobem grupa ekspertów na nowo zdefiniowała rozumienie tych stworzeń - archeonów, które określa się nawet mianem "mikrobiologicznych przodków człowieka". 

Zrozumieć proces ewolucji. Badanie archeonów rzuca nowe światło na powstanie człowieka

Naukowcy zbliżyli się o krok do zrozumienia procesu ewolucji, badając zależności między wytwarzaną przez archeony energią a wykorzystaniem przez nie wodoru. Wodór jest najczęściej pojawiającym się pierwiastkiem we Wszechświecie, jest też jednym z najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Wodór gazowy łatwo tworzy związki chemiczne, jest składnikiem wody, minerałów i innych substancji, jest ponadto od stosunkowo niedawna wykorzystywany przez ludzi jako źródło energii. 

Jak zauważają badacze, to właśnie to ostatnie zagadnienie jest szczególnie interesujące - ponieważ już starożytne organizmy wykorzystywały wodór jako źródło energii. Te procesy mogą być kluczem do rozwiązania zagadki zmian zachodzących w przyrodzie, które doprowadziły do wyewoluowania wszystkich organizmów żywych zbudowanych z komórek o wyższym stopniu organizacji - w tym z czasem także ludzi.

- Odkrycia te zmieniają nasze rozumienie dystrybucji i ewolucji mikrobiologicznego metabolizmu H2 i mają szerokie konsekwencje biologiczne, chemiczne i biotechnologiczne - zaznaczają badacze.

Kluczowy proces mógł wpłynąć na pojawienia się na Ziemi eukariontów, w tym ludzi

Nowe odkrycie badaczy, które zostało opublikowane w czasopiśmie "Cell" wyjaśnia, w jaki sposób te maleńkie formy życia wytwarzają energię, wykorzystując w tym celu wodór. "Ta prosta, ale niezawodna strategia pozwoliła im rozwijać się w najbardziej nieprzyjaznych środowiskach na Ziemi przez miliardy lat", mówią naukowcy, przywołując takie miejsca, jak gorące źródła, zbiorniki ropy czy głębiny dna morskiego.

To istotne odkrycie wiąże się z zagadnieniem ewolucji. Najbardziej powszechnie akceptowana teoria naukowa związana z archeonami sugeruje bowiem, że wszystkie eukarionty (grzyby, rośliny, zwierzęta, w tym ludzie) mogą wywodzić swoje pochodzenie właśnie z bardzo starożytnej linii archeonów, która około dwóch miliardów lat temu połączyła się z bakteriami poprzez nic innego, jak wymianę gazowego wodoru.

Nasze odkrycie przybliża nas o krok do zrozumienia, w jaki sposób ten kluczowy proces doprowadził do powstania wszystkich eukariontów, w tym ludzi
mówi dr Bob Leung, jeden z autorów nowych badań.

Starożytne organizmy i wodór. Odkrycie może pomóc ludzkości w kwestii zielonej energii

To nie jedyne wnioski płynące z najnowszych badań. Bardzo ważny jest też fakt, że odkrycie dotyczące wykorzystania wodoru przez jedną z najstarszych form na Ziemi może również pomóc w opracowaniu nowych sposobów wykorzystania wodoru na rzecz przyszłej zielonej gospodarki. Niektóre archeony mają bowiem najmniejsze enzymy wytwarzające wodór ze wszystkich form życia na Ziemi. Dogłębna analiza tych procesów i wprowadzenie ich do przemysłu mogłyby według naukowców usprawnić rozwiązania w zakresie biologicznej produkcji wodoru w warunkach taśmowych.

- Ludzie dopiero niedawno zaczęli myśleć o wykorzystaniu wodoru jako źródła energii, ale archeony robią to już od miliarda lat. Biotechnolodzy mają teraz okazję czerpać inspirację z tych archeonów do przemysłowej produkcji wodoru - stwierdził dr Leung.

Źródła: doi.org/10.1016/j.cell.2024.05.032, phys.org.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas