Kobiety dobrze biją... młotkiem
Okazuje się, że różnice pomiędzy płciami są widoczne w najmniej spodziewanych dziedzinach. Uczeni zauważyli, że kobiety i mężczyźni różnią się zdolnościami do... trafienia młotkiem we wbijany gwóźdź.
Siła kontra precyzja
Podczas eksperymentów w laboratorium badani mieli uderzać młotkiem w płytę, na której były narysowane różnej wielkości punkty symbolizujące główki gwoździ. Okazało się, że w dobrych warunkach oświetleniowych kobiety trafiają około 10 proc. częściej niż mężczyźni. Natomiast w złych warunkach - panowie są o 25 proc. lepsi od pań.
Naukowcom nasunęła się teoria, że różnica wynika z tego, iż panowie zwracają większą uwagę na siłę uderzenia, a panie na precyzję. Gdyby jednak tak było, kobiety w każdych warunkach byłyby lepsze od mężczyzn.
Światło a zdolności motoryczne
Duncan Irschick z University of Massachusetts, ma własną teorię. - Kobiety i mężczyźni różnią się zdolnościach do postrzegania obiektów w różnych warunkach oświetleniowych, a to z kolei wpływa na ich zdolności motoryczne. To prowokacyjna teoria, która wymaga dalszych badań. Na razie nie mamy żadnych mocnych dowodów na naturę różnic zdolności motorycznych i percepcyjnych, ale chcielibyśmy je znaleźć - mówi.
Praca o wbijaniu gwoździ została zaprezentowana podczas spotkania Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej. I co o tym sądzicie?
Mariusz Błoński