Księżyc i zmiany klimatyczne. Srebrny glob też chce nas zabić
Ogrzewanie się naszej planety to nie tylko sprawka zabójczego dwutlenku węgla. Jeszcze bardziej skuteczny w podnoszeniu średniej temperatury naszej planety jest metan. Z najnowszych badań naukowców wynika, że za jego przedostawanie się do atmosfery odpowiedzialny jest także... Księżyc.
Oddziaływanie grawitacyjne ziemskiego satelity na pływy morskie jest powszechnie znanym faktem. Norwescy uczeni z Uniwersytetu w Tromsø postanowili sprawdzić, czy rzeczony wpływ Księżyca może mieć związek z, dosłownie, palącym problemem globalnego ocieplenia. Naukowcy niestety nie mają dla nas dobrych wieści.
"Zauważyliśmy, że gazy cieplarniane zgromadzone na dnie Oceanu Arktycznego są podatne na nawet najmniejsze zmiany ciśnienia" - mówi jedna z autorek badania Andreia Plaza-Faverola cytowana przez portal Science Alert."Odpływ oznacza mniejsze ciśnienie hydrostatyczne i tym samym większą ilości uwalnianego do atmosfery metanu. Odwrotnie rzecz ma się z przypływami: wysokie ciśnienie sprawia, że metanowi trudniej przedostać się na powierzchnię" - tłumaczy.Uczeni podkreślają, że opisane procesy trwają od tysięcy lat. Po prostu do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, ile gazów cieplarnianych uwalnia do atmosfery cała Arktyka. Badania przeprowadzane przy pomocy sonarów nie ukazywały nam nawet całości skali tego gigantycznego problemu, który ujawnił stosunkowo prosty przyrząd jakim jest piezometr.
W tym miejscu wracamy do Księżyca. Skoro potrafimy przewidzieć, kiedy nadejdą przypływy i odpływy, będziemy również w stanie określić ilość gazów, które w dane dni będą przedostawały się do atmosfery. Pierwsze wyniki badań są obiecujące, ale norwescy uczeni już zapowiadają kolejne eksperymenty na morskim dnie.Należy w tym miejscu zaznaczyć, że, paradoksalnie, rosnący poziom mórz może przyczynić się do... poprawy sytuacji. Pamiętajmy, że większe ciśnienie wody sprawia, że śmiercionośny gaz zostaje uwięziony na dnie na dłużej. W tej chwili są to jednak wyłącznie przypuszczenia, które staną się przedmiotem badań ekspertów.
Niemniej już teraz naukowcy mówią o "przełomie", który pomoże w opracowaniu o wiele dokładniejszych modeli wpływu zmian klimatycznych na środowisko oraz tempie ich występowania. Na tę chwilę już planuje się szersze badania w całym rejonie Arktyki. Niestety, jeśli potwierdzą się najgorsze obawy, prawdziwym problemem okażą się nie arktyczne wody, charakteryzujące się ogromnymi głębokościami, tylko miejsca, w których zabójczy metan od ziemskiej atmosfery dzielą znacznie mniejsze odległości. A tych na powierzchni naszej planety wcale nie brakuje...
-------------------------------Wielka loteria na 20-lecie Interii!
ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij.
W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla ciebie niespodziankę. Możesz wygrać gotówkę! Z okazji 20-lecia Interii zapraszamy do Multiloterii. Codziennie do wygrania minimum 20 000 złotych, a w finale nagroda, która z każdym Waszym zgłoszeniem rośnie! Zawalcz o duże pieniądze już teraz!