Mars - kolejny dowód dotyczący wody na Czerwonej Planecie

Marsjański łazik Perseverance należący do NASA, który bada krater Jezero na Czerwonej Planecie, sfotografował warstwowane skały. Może to być dowód na to, że na Marsie istniała kiedyś woda. Nowo napotkane skały mogą być kolejnym celem dla łazika, aby pobrać z nich próbki, a w następnie je dokładnie zbadać.

.
.Twitter

Według wiedzy geologicznej skały, które cechują się warstwowaniem, są najczęściej pochodzenia osadowego i powstają w środowisku wodnym (w rzekach lub w morzach).

Skały, które sfotografował łazik Perseverance, mogą być cennym obiektem badawczym. Przyglądając się zebranym próbkom, będziemy mogli poznać, jak wyglądało dawniej środowisko na Marsie.

Marsjański łazik został wystrzelony 30 lipca 2020 roku, a już 18 lutego 2021 wylądował na Czerwonej Planecie, co odnotowano, jak ogromny sukces. Przemierzył on wówczas w 203 dni aż 472 miliony kilometrów.

Łazik Perseverance bada dno krateru Jezero, które najpewniej dawniej był jeziorem lub deltą olbrzymiej rzeki. Jego podstawową misją jest poszukiwanie śladów życia na Marsie. Łazik ma również na celu zbadanie przeszłości geologicznej planety i dawnego klimatu. Informacje przez niego zebrane utorują drogę do eksploracji Marsa przez człowieka.

Perseverance zebrał do tej pory dwie próbki skał, dając naukowcom wgląd w historię Marsa. Analiza próbek skał pokazuje, że miały one kontakt ze środowiskiem wodnym przez dłuższy czas.

Niedawno sześciokołowy łazik wysłał jeszcze inne zdjęcia z Marsa, które ujawniły, że miliardy lat temu, kiedy planeta miała wystarczająco gęstą atmosferę, w delcie rzeki Jezero dochodziło do powodzi, które transportowały fragmenty skał na duże odległości.

Nowe zdjęcia od Perseverance na pewno dają wgląd w to, gdzie łazik najbardziej powinien "polować" na próbki osadów. Niewykluczone, że w niektórych z badanych skał osadowych mogą znajdować się ślady po materii organicznej.

NASA pokazała nagrania lądującego łazika Perseverance© 2021 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas