Mecz zamiast seksu?

Gdy drużyna, której kibicuje mężczyzna, wygrywa i strzela kolejnego gola, aktywuje się rejon kory odpowiadający za odczuwanie przyjemności i pobudzenie seksualne - przedni zakręt obręczy (ang. anterior cingulate cortex, ACC).

Gdyby grały takie zawodniczki, zainteresowanie meczami byłoby zrozumiałe. A tak...
Gdyby grały takie zawodniczki, zainteresowanie meczami byłoby zrozumiałe. A tak...AFP

Zjawisko zaobserwowane przez neurologów z Glasgow wyjaśnia, czemu niektórzy kibice sportowi tak chętnie przesiadują przed telewizorem, podczas gdy ich żony ustawicznie suszą im za to głowę...

Kilkusekundowe akcje- Naszym głównym zamierzeniem było zbadanie pasji, z jaką część ludzkości poświęca się sportowi i odkryliśmy intensywną przyjemność, odczuwaną przez fanów po strzeleniu bramki - opowiada szef zespołu John McLean.Naukowcy zebrali grupę 9 zagorzałych kibiców Glasgow Rangers. Żaden z panów nie opuścił w ostatnim sezonie ani jednego meczu. W czasie, gdy oglądali 30 nagrań goli zdobytych przez ich drużynę, wykonywano im badanie obrazowe mózgu. Każda z podbramkowych sytuacji trwała zaledwie 4 sekundy, a po momencie kulminacyjnym pozostawiano jeszcze 3 sekundy akcji.

Trudny eksperyment

Dla porównania ochotnikom wyświetlono 30 sytuacji, gdy zawodnikom nie udało się strzelić gola oraz 52 rozgrywki na środku boiska. Wszystkie klipy pozbawiono podkładu głosowego. Rejon ACC uaktywniał się w największym stopniu po umieszczeniu piłki w siatce przeciwnika. Pozostałe dwie sytuacje rozświetlały inne obszary mózgu.

McLean wyjaśnia, że badano fanów piłki nożnej, dla których strzelenie gola to wyjątkowo silny bodziec emocjonalny.

- Czy jest równie mocny jak seks, nie wiem, być może dla niektórych - mówi badacz. - Trudno byłoby jednak wykonać eksperyment z parą kochającą się w skanerze - dodaje z uśmiechem.

A może wśród użytkowników naszego serwisu znaleźliby się chętni, by wziąć udział w takim eksperymencie?

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas