Nadzieja dla alergików. Koniec z katarem raz na zawsze

Alergia utrudnia życie milionom osób na całym świecie. Niektórym pomagają tabletki, inni nie są w stanie znaleźć skutecznej metody. Okazuje się, że może nadejść zupełnie nowy sposób na alergię. Pracują nad nim naukowcy, którzy dokonali niedawno ciekawego odkrycia.

Nadzieja dla alergików.
Nadzieja dla alergików.123RF/PICSEL

Alergia - co to jest?

Alergia to nic innego, jak nadmierna reakcja organizmu na nieszkodliwą substancję w organizmie. Nasze ciało próbuje się bronić, gdy wejdzie w kontakt z czymś, co obiektywnie jest dla niego nieszkodliwe. Może to być składnik żywności (np. orzechy, konkretne warzywa), jak i element znajdujący się w powietrzu - mowa choćby o pyłkach.

Uczulać mogą wszystkie czynniki środowiskowe, jednak niektóre są zdecydowanie bardziej "popularne". Wśród najczęściej występujących alergenów możemy wymienić pleśń, zwierzęta, roztocza kurzu, użądlenia owadów i tym podobne. Na pewno macie w swoim otoczeniu osobę, która cierpi na jakiegoś rodzaju alergię. Niektórzy mierzą się z nią okresowo, np. w czasie pylenia. Jest to bardzo uciążliwe, gdyż alergia powoduje np. katar, łzawienie oczu, problemy z drogami oddechowymi i nie tylko. Silna reakcja alergiczna może nawet prowadzić do śmierci.

A jak to leczyć? Wkrótce może pojawić się zupełnie nowy sposób na alergię.

Leczenie alergii komórkami?

Skoro reakcja alergiczna wynika ze swoistego błędu organizmu, to kluczowym okazuje się znalezienie przyczyn takiego stanu rzeczy. W ostatnim czasie naukowcy zauważyli pewną różnicę między osobami bez alergii a tymi cierpiącymi z jej powodu - chodzi o komórki pamięci B typu 2., w którym zapisywane są informacje na temat szczepień i występujących infekcji. To pomaga układowi odpornościowemu bronić się podczas zakażenia. Okazuje się, że być może ma to również związek z alergią i niepotrzebną reakcją organizmu.

Dwie grupy badaczy (m.in. McMaster University w Kanadzie) rozpoczęły badania nad komórkami pamięci B. Zebrano około 90000 komórek od zróżnicowanej grupy osób - uczulonych na brzozę, roztocza kurzu domowego i tych bez alergii. Na podstawie badań RNA naukowcy odkryli, że u osób cierpiących na alergię, komórki te wyposażone są w umiejętność wytwarzania przeciwciał i białek, które biorą udział w procesie reakcji alergicznej. Co ważne, osoby bez alergii nie posiadały komórek z takimi "informacjami". To sugeruje, że podłożem reakcji alergicznej, a jednocześnie źródłem problemu jest to, co zostało zapisane w komórkach pamięci.

Druga grupa naukowców, tym razem z Icahn School of Medicine na Mount Sinai w Nowym Jorku, badała komórki u dzieci cierpiących z powodu alergii na orzeszki ziemne, jak i u ich rówieśników bez tego problemu. Wyniki badań tego zespołu przypominały to, co odkryli naukowcy w Kanadzie. Dzieci z alergią posiadały komórki, które reagowały na alergeny.

Sposób na alergię? Ważny krok

Naukowcy sądzą, że swoisty sygnał do reakcji alergicznej może być wysyłany przez białko JAK - i to właśnie powinno stać się celem dalszych badań. Niewykluczone, że neutralizacja reakcji tego elementu sprawi, że cała alergia jako taka zniknie z organizmu. Do tego scenariusza droga jeszcze daleka, ale daje duże nadzieje na poprawę sytuacji osób cierpiących na alergię. Neutralizacja informacji wysyłanych przez komórki mogłaby skutecznie zastąpić np. długotrwały proces odczulania i leczenie famakologiczne.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas