Naukowcy znaleźli sposób na alergie. To technologia ze szczepionek COVID

Niedługo może powstać wybawienie dla wszystkich, którzy lubią orzechy, ale nie mogą ich jeść przez alergię. Na ratunek przychodzą nanocząsteczki i technologia szczepionek na COVID. Naukowcy mówią, że ich rozwiązanie mogą leczyć inne alergie, a nawet poważniejsze choroby.

Alergicy będą mogli odetchnąć z ulgą? Naukowcy pracują nad nowym lekiem
Alergicy będą mogli odetchnąć z ulgą? Naukowcy pracują nad nowym lekiemFreepik/wayhomestudiomateriał zewnętrzny
Alergicy będą mogli odetchnąć z ulgą? Naukowcy pracują nad nowym lekiemFreepik/wayhomestudiomateriał zewnętrzny

Nowy lek zwalczający alergię na orzechy

Wybawienie dla osób z alergią tworzą badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Stosują przy tym ciekawą metodę. Zamiast tradycyjnych leków czy chemicznej terapii sięgają po użycie medykamentów na bazie mRNA. Stosują tym technologię wprost ze szczepionek na COVID. To pierwszy taki przypadek w historii.

Swoje rozwiązanie postanowili opracować na razie pod kątem walki z alergią na orzechy. Są one jednym z najpopularniejszych alergenów. Naukowcy dla doświadczalnej myszy wstrzyknęli w wątrobę nanocząsteczki, z lekiem na bazie mRNA. Odporność myszy na alergię od razu się zwiększyła, a lek zapobiegł nawet rozwojowi ciężkim powikłaniom.

Naukowcy przeprowadzili kilka badań. W każdym wypadku lek potwierdzał swoją skuteczność. Co ciekawe, terapia alergii na orzechy może być gotowa na testy kliniczne już w ciągu trzech lat. Gdyby tak się stało, możliwe, że lek bardzo szybko trafi na półki w aptekach. Naukowcy podkreślają jednak, że z postępów badań radować mogą się inni alergicy.

Terapia mRNA ratunkiem dla każdego alergika?

Autorzy badań z Uniwersytetu Kalifornijskiego podkreślają, że ich metoda może zwalczać także inne alergie. Wykorzystuje ona tak naprawdę epitopy z białek, które mogą zwalczać alergeny. Ich precyzyjne uderzenie na bazie mRNA może też np. zwalczać alergie pyłowe, tak popularne w sezonie wiosennym. Przy tym może być wykorzystana do leczenia innych chorób.

Z tego, co wiemy, mRNA nigdy nie było stosowane w chorobach alergicznych. Pokazaliśmy, że nasza platforma może działać w celu uspokojenia alergii na orzeszki ziemne i wierzymy, że może być w stanie zrobić to samo dla innych alergenów, w żywności i lekach, jak również w chorobach autoimmunologicznych powiedział
dr André Nel, współodpowiedzialny autor pracy w nocie prasowej Uniwersytetu Kalifornijskiego

Naukowcy wskazują m.in. na to, że ich lek mRNA może nawet zwalczać cukrzyce typu 1. Trzeba tylko wykorzystać odpowiednie epitopy, które wyzwalają atak immunologiczny choroby.

Ukraina potrzebuje amunicjiDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas