Najlepsze, co dziś zobaczysz. Ten obraz oszuka wszystkich
Oto niesamowita iluzja stworzona przez naukowców z uniwersytetu w Oslo. Efekt o nazwie "rozszerzająca dziura" oszukuje zmysł wzroku, opierając się na samoczynnym odruchu źrenic. To rzeczywiście działa!
Iluzje optyczne a wzrok
Ludzki umysł bardzo łatwo oszukać, wykorzystując naturalne mechanizmy działania wzroku. Sprawą zajęli się naukowcy z Uniwersytetu w Oslo, którzy przeprowadzili badania nad tym, jak obraz rejestrowany przez oczy przetwarza ludzki mózg. Ich wyniki opublikowali właśnie w czasopiśmie "Frontiers in Human Neuroscience".
Ta dziura się rozszerza!
Przełomowość tych badań polega na tym, że naukowcy skoncentrowali się na sposobie działania źrenicy oka. Okazuje się, że niewiele trzeba, aby oszukać ludzki mózg. Jeśli ktoś nie wierzy, to wystarczy spojrzeć na specjalny obraz, który naukowcy z Oslo nazwali "rozszerzającą się dziurą". Aż 86 procent ludzi patrząc na ten obraz zaczyna mieć wrażenie, że dziura się rzeczywiście rozszerza. A to tylko iluzja.
Ten zaskakujący efekt wynika stąd, że mózg dostaje błędny sygnał, aby rozszerzyć źrenice i w ten sposób zwiększyć ilość światła, które dociera do oka. To proste oszustwo sprawia, że dostrzegamy nieistniejący ruch czarnych kropek na rysunku.
Ludzka źrenica reaguje na to, jak postrzegamy światło, które dociera do naszych oczu. I nie ma znaczenia, że to światło jest wyimaginowane. Tak zwana "iluzja rozszerzająca" powoduje odpowiednie powiększenie źrenicy. To działa dokładnie tak, jakby wokół miała za chwilę pojawić się ciemność. Mózg po prostu przygotowuje się na tę sytuację
Zauważyliście ten nietypowy efekt? Sam obrazek może być nieruchomy, a za wszystko odpowiada działanie naszej źrenicy.
Tajemniczy ludzki umysł
Eksperymenty z obrazem "rozszerzającej się dziury" przekonały norweskich naukowców, że ludzkie oko dostosowuje się nie tylko do rzeczywistego, ale także iluzorycznego światła. Nie wiadomo jednak, dlaczego jedna osoba na siedem w ogóle nie dostrzega efektu ruchu patrząc na grafikę z "rozszerzającą się dziurą".
Naukowcy próbowali zmienić kolor kropek (używali czarnego, niebieskiego, zielonego, czerwonego, żółtego i białego). Najlepszym kolorem do wywołania iluzji ruchu okazał się kolor czarny. Zespół profesora Bruno Laenga przedstawił warianty obrazu rozszerzającej się dziury 50 osobom. Badani zostali poproszeni o ocenę, jak bardzo dostrzegają ruch "rozszerzającej się dziury".
Naukowcy obserwowali również ruchy gałek oczu uczestników eksperymentu, a także mimowolne zwężanie i rozszerzanie źrenic. Badanie norweskich naukowców po raz kolejny udowodniło tezę, że działanie ludzkich zmysłów jest wciąż dla nauki pasjonującą zagadką.