Najtrudniejszy język na świecie. Chyba się go nie nauczysz

Najtrudniejszym językiem świata może być ten, którego akurat chcemy się nauczyć. Obiektywnie jednak, pewne języki są zdecydowanie bardziej złożone od innych, co powoduje wzrost trudności. Który język jest najcięższy do nauczenia?

Dlaczego języki są trudne do nauczenia?

Na świecie jesteśmy w stanie odnaleźć przeszło 7 tysięcy języków. Nie sposób nauczyć się ich wszystkich, bo byłoby to zadaniem karkołomnym i niemożliwym. Jednak nawet nauka jednego z nich może sprawić nam sporo kłopotów - lub być łatwa i przyjemna. W dużej mierze od naszych predyspozycji, podejścia i zaangażowania zależy to, czy dany język będzie trudny, bądź też łatwy.

Istnieją też mocno obiektywne czynniki wpływające na trudność nauki danego języka. Kilka czynników jest na drodze do biegłości kluczowych i wpływających na to, czy daną mowę opanujemy w kilka miesięcy, albo nawet i długich lat. O czym konkretnie mowa?

Reklama

Nauka języka - to ma znaczenie

Kręgosłupem języka jest gramatyka. To pierwszy i istotny element, który poznajemy podczas nauki, z reguły spędzający sen z powiek wielu adeptom nowej mowy. Trudna gramatyka cechuje się wieloma wyjątkami, trudnymi i niekoniecznie logicznymi odmianami, czy po prostu mnogością zasad. Co gorsza, trudna gramatyka innej trudnej nie jest przecież równa. Doskonale wiemy, że w języku polskim nie jest łatwo, ale tak samo można powiedzieć np. o islandzkim, choć nie ma co szukać cech wspólnych.

Kolejną przeszkodę stanowi pismo. Na świecie znajdziemy różne alfabety, sposoby zapisu czy nawet odczytywania tekstu. W języku arabskim będziemy czytać od prawa do lewa, na dodatek każda z liter posiada 4 formy zapisu - zależą od tego, czy litera jest zapisywana jako sama, na początku wyrazu, w środku czy też na końcu. To zupełnie inna sytuacja, niż znana nam z języka polskiego czy angielskiego.

Jest też wymowa - dla wielu najcięzsza rzecz podczas nauki języka. W języku polskim wymawiamy to, co jest zapisane - ale liczba dźwięków (i to trudnych!) odstrasza wielu adeptów tej mowy. W przypadku angielskiego brzmienie słów nie zawsze przypomina to, co zapisano, podobnie w przypadku francuskiego, gdzie również pomija się wiele liter, lub zmieniają one wymowę zależnie od sposobu użycia.

Najtrudniejszy język świata

Poniżej znajdziecie listę 10 najtrudniejszych języków świata:

  1. Mandaryński (chiński standardowy)
  2. Arabski
  3. Japoński
  4. Koreański
  5. Węgierski
  6. Fiński
  7. Islandzki
  8. Polski
  9. Turecki
  10. Wietnamski

Dość często mówi się, że to właśnie chiński (w tym wypadku mandaryński) jest najtrudniejszy. Ba, w Polsce utożsamiamy go z czymś zupełnie niezrozumiałym z uwagi na wymowę, pismo i egzotykę. Czy taki wybór jest jednak sprawiedliwy? Wydaje się, że tak. Jedną z trudności jest zapis symbolami, których jest wiele i przybierają różne formy. Tak samo jak ich wymowa. Wyróżniamy aż 4 tony, w których mogą być wypowiedziane słowa - ich znacznie różni się od sposobu wypowiedzi.

Nie ma też co szukać podobieństw gramatycznych z innymi językami, bo w tym wypadku mowa o istnym rodzynku, różnym od wszystkiego dookoła. To zresztą tyczy się również takich języków, jak węgierski czy fiński.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: język | nauka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy