Największy Księżyc w tym roku. To będzie wyjątkowa pełnia
17 października 2024 roku czeka nas największy superksiężyc tego roku. Księżyc znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi, co sprawi, że będzie wydawał się większy i jaśniejszy niż zwykle. Widoczna z Polski kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) może stanowić dodatkową atrakcję październikowej superpełni.
Spis treści:
"Największa" pełnia Księżyca w 2024 r. przypada w tym tygodniu - w czwartek 17 października. Będzie miała miejsce, gdy na niebie w pełnej krasie pojawi się kolejny w tym roku superksiężyc.
To już trzecia superpełnia w 2024 roku.
Superksiężyc 17 października. Jak go obserwować?
Kulminacyjny moment pełni nastąpi 17 października o godzinie 13:26, ale Księżyc najlepiej widoczny będzie oczywiście po zmroku.
Warto więc pamiętać, że 17 października zachód Słońca w Polsce nastąpi ok. godziny 17:40. Niezwykłą pełnię będzie można obserwować gołym okiem - nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych urządzeń. Dla jak najlepszych wrażeń warto jednak wybrać się poza miasto, w miejsce pozbawione nadmiernego zanieczyszczenia światłem.
Kolejny superksiężyc w 2024 roku. Co to za zjawisko?
Superksiężyc to określenie Księżyca w pełni, który znajduje się jednocześnie blisko perygeum. Perygeum to najbliższy punkt orbity Księżyca wokół Ziemi. Srebrny Glob osiąga wówczas najmniejszą odległość od naszej planety. Z tego względu spoglądając w niebo podczas superpełni można odnieść wrażenie, że Księżyc jest znacznie większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.
- Może się tak zdarzyć, ponieważ Księżyc krąży wokół Ziemi po eliptycznej, a nie okrężnej ścieżce. Ponieważ superksiężyc wiąże się z tym, że księżyc jest nieco bliżej nas, może się wydawać, że jest trochę okazalszy - wyjaśnia astronom Anna Gammon-Ross z planetarium w Royal Museums Greenwich.
Dlaczego październikowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa?
W związku ze wspomnianą eliptyczną ścieżką odległość Księżyca od Ziemi zmienia się od ~363 104 kilometry w perygeum (najbliższym punkcie) do ~405 696 kilometrów w apogeum (najdalszym punkcie). Podczas superpełni, a więc zbliżenia się globu do perygeum, Księżyc wydaje się z tego względu większy nawet o 14 proc. i o 30 proc. jaśniejszy niż standardowo.
17 października Księżyc znajdzie się natomiast wyjątkowo blisko Ziemi - jak podaje Space.com, w październiku pełnia i perygeum będą się pokrywać najbardziej ze wszystkich superpełni w tym roku. W związku z tym jesienny Srebrny Glob będzie stanowił prawdziwą ucztę dla koneserów podziwiania uroków nocnego nieba.
Ponadto w tym miesiącu z superpełnią zbiega się obecność na niebie komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), którą można dostrzec z Polski.
Księżyc Myśliwych. Skąd taka nazwa październikowej pełni?
Księżyc Myśliwych, Księżyc Łowcy, Księżyc Spadających Liści, Krwawy Księżyc - październikowa superpełnia ma wiele nazw, które pojawiają się zależnie od szerokości geograficznej i związanych z danym regionem dawnych wierzeń.
Określenie Księżyc Myśliwych przypisywane jest m.in. rdzennym Amerykanom, którzy w tym czasie gromadzili zbiory na zimę: "Gdy liście opadają, a jelenie są tuczone, nadchodzi czas polowania", nawiązuje do zwyczajów związanych z październikową pełnią "The Old Farmer's Almanac".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!