Naukowcy rozwiązali 200-letnią zagadkę potężnej erupcji

W 1831 roku potężna erupcja wulkanu wyrzuciła do atmosfery gazy wulkaniczne zawierające siarkę, co doprowadziło do odbijania światła słonecznego i wystąpienia globalnego ochłodzenia o ok. 1 st. C. Ówczesna pogoda została dobrze udokumentowana na całym świecie. Doprowadziła do powszechnego nieurodzaju i wyniszczającego społeczności głodu.

Erupcja wulkanu w 1831 r. doprowadziła do globalnego ochłodzenia /zdj. ilustracyjne
Erupcja wulkanu w 1831 r. doprowadziła do globalnego ochłodzenia /zdj. ilustracyjneHandoutEast News

Tajemnicza zmiana pogody zachowała się m.in. w zapiskach znanego niemieckiego kompozytora Felixa Mendelssohna. Podczas letniej podróży przez Alpy pisał: - „Pogoda fatalna, znowu padało całą noc i cały poranek, zimno jak w zimie, na najbliższych wzgórzach leży już głęboki śnieg…”

Naukowcy wiedzieli, że było to ważne wydarzenie spowodowane erupcją wulkanu i spowodowało zmiany klimatyczne oraz wstrząsy społeczne, ale tożsamość wulkanu pozostawała nieznana i była przedmiotem zaciekłych debat aż do teraz. Badania opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences 30 grudnia 2024 r. ujawniają szczegóły.

- Dopiero w ostatnich latach rozwinęliśmy umiejętność wydobywania mikroskopijnych odłamków popiołu z rdzeni polarnego lodu i przeprowadzania na nich szczegółowych analiz chemicznych. Te odłamki są niewiarygodnie małe, mają mniej więcej jedną dziesiątą średnicy ludzkiego włosa – opisuje dr Will Hutchison ze School of Earth and Environmental Science na Uniwersytecie St Andrews.

Rozwiązanie zagadki kryło się na wyspie Simushir należącej do Wysp KurylskichNASAdomena publiczna

Wulkan na Wyspach Kurylskich doprowadził do globalnej zmiany klimatu

Naukowcy określili dokładnie datę wydarzenia i dopasowali ślady zachowane w rdzeniach lodowych do wulkanu Zavaritskogo na odległej, niezamieszkanej wyspie Simushir, części Wysp Kurylskich. Obecnie wyspy te są terytorium spornym między Rosją (która obecnie je kontroluje) i Japonią. Podczas zimnej wojny, jak w fabule przypominającej film o Bondzie, Sowieci używali Simushir jako tajnej bazy okrętów podwodnych z napędem atomowym, cumując statki przy zalanym kraterze wulkanu.

Wulkan Zavaritskogo na wyspie SimushirNASA Johnson Space Centerdomena publiczna

- Przeprowadziliśmy analizę chemii lodu z bardzo wysoką rozdzielczością czasową. Pozwoliło nam to dokładnie określić czas erupcji na wiosnę-lato 1831 r., potwierdzić, że był on wysoce wybuchowy, następnie wydobyliśmy maleńkie próbki popiołu – przekazał dr Hutchison w komunikacie. - Moment w laboratorium, kiedy analizowaliśmy razem dwa popioły, jeden z wulkanu i jeden z rdzenia lodowego, był prawdziwym momentem olśnienia. Nie mogłem uwierzyć, że liczby są identyczne. Po tym spędziłem dużo czasu, zagłębiając się w wiek i rozmiar erupcji w zapisach Kurylów, aby naprawdę przekonać się, że zgodność była prawdziwa - dodał naukowiec.

Badanie historycznych erupcji ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa dzisiaj

Pomimo odległości, erupcja kurylskiego wulkanu miała istotny wpływ na klimat, a tym samym poważne zmiany dla ludzi. Identyfikacja takich obszarów pozwala naukowcom monitorować regiony na Ziemi, w których mogą występować zjawiska wulkaniczne w istotny sposób wpływające na środowisko.

- Jest tak wiele wulkanów, jak ten, co pokazuje, jak trudno będzie przewidzieć, kiedy i gdzie może nastąpić następna erupcja o dużej magnitudzie. Jako naukowcy i jako społeczeństwo musimy zastanowić się, jak skoordynować międzynarodową reakcję, gdy zdarzy się kolejna duża erupcja, taka jak ta w 1831 r. - dodał dr Hutchison.

Źródło: University of St Andrews
Literatura: William Hutchison et al, The 1831 CE mystery eruption identified as Zavaritskii caldera, Simushir Island (Kurils), Proceedings of the National Academy of Sciences (2024).DOI: 10.1073/pnas.2416699122

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas