Naukowcy ujawniają ukryty rodowód Japończyków. Zaskakujące fakty

Specjaliści twierdzą, że geny współczesnych mieszkańców Japonii skrywają dawno zaginioną linię przodków. Badania wskazują, że Japończycy pochodzą nie z dwóch, lecz z aż trzech linii.

Aż do teraz dominującą hipotezą było, że obecna populacja Japonii wykształciła się głównie w wyniku mieszania się dwóch odrębnych grup przodków. Był to rdzenny lud Jōmon, który przywędrował na wyspy ponad 10 000 lat temu ze starożytnej Azji Wschodniej, a także lud, który przybył z północno-wschodniej kontynentalnej części Azji około 2300 lat temu.

Tajemnica Japończyków. Historia nieznanej linii przodków

W 2021 roku szeroko zakrojone badania genetyczne ujawniły, że istniała jeszcze jedna fala migrantów, która napłynęła na japońskie wyspy. Z kolei ostatnie analizy uszczegółowiły tę kwestię. Genetyk Chikashi Terao z Centrum RIKEN twierdzi, że wyniki badań są "pięknie sklasyfikowane" w siedmiu regionach w całym kraju.

Reklama

Naukowcy stworzyli jedną z największych analiz genetycznych ludzi poza Europą, która jak się okazuje, może mieć także potencjał dla medycyny spersonalizowanej. Jak mówi Terao: - Doszliśmy do wniosku, że rzadkie warianty genów można czasami powiązać z konkretnymi populacjami przodków i mogą one być przydatne w ujawnianiu szczegółowych wzorców migracji w Japonii.

Zespół naukowy porównał współczesne i historyczne dane genetyczne i wykorzystał zarówno powszechne, jak i rzadkie warianty genów. Pozwoliło to na zidentyfikowanie trzech głównych grup przodków Japończyków.

Badania ujawniły, że geny ludu Jōmon są najbardziej dominujące na południu Japonii. Z kolei na zachodzie kraju dominują geny pochodzące od ludu Han, który byli bliżej spokrewniony z Chińczykami. Migrowali oni na Wyspy Japońskie do około 800 roku n.e.

Skład genetyczny mieszkańców północno-wschodniej Japonii jest bardziej różnorodny. Badacze sugerują, że dochodziło tutaj do mieszania się koreańskich i chińskich przodków ludu Han. Ponadto zapisy historyczne podają, że obszar ten zamieszkiwany był kiedyś przez prastary lud Emishi (V wiek n.e.) - ich pochodzenie nie jest jasne. "Emishi" można przetłumaczyć jako "krewetkowi barbarzyńcy", co mogło być powiązane z długimi wąsami, które były noszone przez mężczyzn.

Co ciekawe, zauważono także, że korzenie dwóch genów związanych z dziedziczeniem raka piersi znacznie częściej występują we wschodniej Japonii. Mogą one pochodzić od przodków żyjących w północno-wschodniej części archipelagu, skąd rozprzestrzeniały się po całych wyspach.

Jak piszą badacze w swoim artykule: "Ten obszerny zestaw danych genetycznych pozwala nam zagłębić się w niezbadane terytoria dotyczące genetyki populacyjnej i medycznej populacji japońskiej".

Kolejną zagadkową kwestią było to, że aż 40 proc. wariantów genetycznych, które zostały udokumentowane w tych badaniach, nie było nigdy wcześniej zidentyfikowanych.

Badacze sądzą, że ich odkrycia pasują do hipotezy "trójstronnego" pochodzenia Japończyków. Ponadto wyniki wskazują, że skład genetyczny populacji Japonii jest o wiele bardziej złożony, niż wcześniej sądzono.

W artykule można również przeczytać: "Analiza oparta na rzadkich wariantach ujawniła bezprecedensową strukturę genetyczną na małą skalę [...] zidentyfikowaliśmy 44 archaiczne segmenty związane ze złożonymi cechami, w tym segment pochodzący od denisowian w NKX6-1 związany z cukrzycą typu 2".

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Advances.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Japonia | genetyka | historia | DNA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy