Neandertalczycy byli przystosowani do zimna?

Zespół paleontologów przeprowadził cyfrową rekonstrukcję klatki piersiowej neandertalczyka z Iraku. Badanie ujawniło różnice anatomiczne względem współczesnych ludzi, sugerując jednocześnie możliwość adaptacji do zimnych środowisk. Ustalenia te mogą mieć szerokie implikacje dla zrozumienia ewolucyjnych zmian w ludzkiej anatomii.

Grupa neandertalczyków na rysunku Zdenka Buriana
Grupa neandertalczyków na rysunku Zdenka BurianaBridgeman Images/East NewsEast News

Wygląd klatki piersiowej neandertalczyków jest przedmiotem żywego zainteresowania paleoantropologów ze względu na jej implikacje dla fizjologii, diety i adaptacji do warunków klimatycznych. Poprzednie badania sugerują, że neandertalczycy mieli krępe torsy i większe układy oddechowe, a także byli przystosowani do niższych temperatur i diety wysokobiałkowej. Niestety wiele z nich opierało się często na fragmentarycznym zapisie kopalnym, co utrudniało pozyskanie informacji na temat anatomii i funkcji.

Naukowcy zrekonstruowali klatkę piersiową neandertalczyka

Skamieniałość neandertalczyka z jaskini Shanidar w północnym Iraku, nazwana Shanidar 3, jest rzadkością wśród zapisów kopalnych neandertalczyków. Najprawdopodobniej zmarł on z powodu urazu. Analizy wykazały na jednym z żeber głębokie cięcie, które mogło okazać się śmiertelne. Niezależnie od tego, czy zmarł podczas polowania, czy został umyślnie zabity, został pochowany tuż po śmierci. Jego szczątki pozostały nietknięte przez następne 45 tys. do 60 tys. lat, dzięki czemu żebra i kręgi są stosunkowo kompletne, dobrze zachowane i nie są pomieszane z fragmentami innych ciał. To daje szczególnie dobre warunki do cyfrowej rekonstrukcji.

Naukowcy z Museo Nacional de Ciencias Naturales-CSIC, Universidad Autónoma de Madrid i innych instytucji przeprowadzili wirtualną rekonstrukcję klatki piersiowej Shanidara 3. Okazało się, że miała ona dzwonowaty kształt, tj. z poszerzoną dolną częścią. Porównali ją do Kebara 2, czyli neandertalczyka z jaskini Kebara w Izraelu, którego odnalezione szczątki również w dużym stopniu były kompletne, oraz 58 współczesnych ludzi pogrupowanych według adaptacji do klimatu (z klimatu zimnego, umiarkowanego i tropikalnego).

Porównanie klatki piersiowej neandertalczyków: Shanidara 3 i Kebara 2 oraz człowieka współczesnegoJournal of Human Evolution (2024). DOI: 10.1016/j.jhevol.2024.103629materiały prasowe

Czy klatka piersiowa neandertalczyka różni się od współczesnego człowieka?

Wyniki pokazały, że klatki piersiowe Shanidara 3 i Kebara 2 różnią się od współczesnych ludzi, ale najbliżej im do osób zamieszkujących chłodne obszary Ziemi. Jednak neandertalczycy zamieszkiwali regiony Lewantu o stosunkowo łagodnym klimacie. Potwierdza to dotychczasową hipotezę, że budowa ciała neandertalczyka była dostosowana do różnych typów klimatu, w tym zimnych. Są pewne dowody na przebywanie neandertalczyków w chłodniejszych regionach Ziemi, to badacze uważają, że większość terenów północnych była zamieszkała głównie latem.

Naukowcy teraz głowią się nad innym zagadnieniem. Czy szersza klatka piersiowa ludzi z zimnych klimatów jest rzeczywiście efektem dostosowania organizmów do klimatu, czy pojawiła się w wyniku krzyżowania z neandertalczykami?

Literatura: José M. López-Rey et al, Shanidar 3 'rings the bell': Virtual ribcage reconstruction and its implications for understanding the Neanderthal bauplan, Journal of Human Evolution (2024).DOI: 10.1016/j.jhevol.2024.103629

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas