Nie do wiary! Wystarczą dwa dni, żeby czuć się o wiele starzej
Naukowcy odkryli, że już dwie noce kiepskiego snu wystarczą, żebyśmy czuli się starzej, niż wskazuje metryka. A co więcej, te odczucia są w stanie wyrządzić realną krzywdę, np. "zachęcając" do niezdrowego odżywiania i zaprzestania ćwiczeń.
Psychologowie w Szwecji odkryli, że zaproszeni do badania uczestnicy czuli się średnio o ponad cztery lata starsi, kiedy ograniczali się do zaledwie czterech godzin snu przez dwie kolejne noce, a niektórzy twierdzili nawet, że senność sprawiała, że czuli się starzej o... kilkadziesiąt lat.
Odwrotną sytuację zaobserwowano z kolei, kiedy uczestnicy mogli pozostać w łóżku przez dziewięć godzin, choć efekt na plus był dużo skromniejszy, bo mowa o poczuciu bycia młodszym o średnio trzy miesiące. Oznacza to, że stały spokojny sen jest kluczowym czynnikiem pomagającym uniknąć poczucia prawdziwego lub wręcz zawyżonego wieku.
Sen ma ogromny wpływ na to, na ile lat się czujesz i nie chodzi tylko o długoterminowe wzorce snu. Nawet jeśli śpisz mniej przez dwie noce, ma to realny wpływ na to, jak się czujesz
Chcesz czuć się młod? Śpij!
Naukowcy przeprowadzili w sumie dwa badania. W pierwszym 429 osób w wieku od 18 do 70 lat odpowiedziało na pytania dotyczące tego, jak się czują i ile nocy źle spało w ciągu ostatniego miesiąca, jeśli w ogóle. Oceniano także ich senność według standardowej skali stosowanej w badaniach psychologicznych.
Okazało się, że za każdy dzień złego snu ochotnicy czuli się średnio o trzy miesiące starsi, podczas gdy ci, którzy nie zgłosili żadnych złych nocy w poprzednim miesiącu, czuli się średnio o prawie sześć lat młodsi niż w rzeczywistości. Nie było jednak jasne, czy zły sen sprawia, że ludzie czują się starsi, czy odwrotnie.
Kiepsko spałeś? Na pewno czujesz się starszy niż jesteś
W drugim badaniu naukowcy przepytali więc 186 ochotników w wieku od 18 do 46 lat o to, jak starzy się czują po dwóch nocach obfitego snu, podczas których przesypiali w łóżku dziewięć godzin każdej nocy oraz po dwóch nocach, gdy spali tylko po cztery godziny na dobę. Po dwóch nocach ograniczonego snu uczestnicy czuli się średnio o 4,44 roku starsi niż wtedy, gdy wysypiali się wystarczająco dużo.
Poczucie bycia starszym było, co nie jest zaskakujące, powiązane z większą sennością. Badacze zwracają jednak uwagę na fakt, że poza samym poczuciem większej niedołężności, odczucie bycia o wiele starszym niż ma to miejsce w rzeczywistości, może realnie wpływać na nasze zdrowie, zachęcając do niezdrowego odżywiania, ograniczając aktywność fizyczną i zmniejszając chęć do nawiązywania kontaktów towarzyskich i angażowania się w nowe doświadczenia.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, jak plastyczny jest subiektywny wiek. Jeśli sprawimy, że ludzie poczują się młodsi, być może będą mogli uzyskać związane z tym korzyści, takie jak większa chęć zdobywania nowych doświadczeń oraz bycie aktywnym społecznie i fizycznie. Jeśli chcesz czuć się młodo, najważniejszą rzeczą jest ochrona swojego snu