Nie przychodź na rezonans magnetyczny z bronią. Mężczyzna śmiertelnie postrzelony własnym pistoletem

Pomimo ustnych i pisemnych zaleceń pozostawienia wszystkich metalowych przedmiotów w specjalnym miejscu przed towarzyszeniem matce podczas rezonansu magnetycznego, 40-letni prawnik i głośny zwolennik posiadania broni wszedł do pokoju skanowania z pistoletem, co skończyło się dla niego tragicznie.

Rezonans magnetyczny może być  śmiertelnie niebezpieczny... jeśli obok niego znajdą się metalowe elementy
Rezonans magnetyczny może być śmiertelnie niebezpieczny... jeśli obok niego znajdą się metalowe elementy123RF/PICSEL

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak poważnie należy podejść do konieczności pozostawienia przed rezonansem magnetycznym wszystkich metalowych elementów w specjalnym pomieszczeniu, to właśnie macie odpowiedź - bardzo poważnie! 40-letni Brazylijczyk zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w zeszłym miesiącu, kiedy jego pistolet samodzielnie wystrzelił w pobliżu działającego urządzenia do rezonansu magnetycznego.

Chcielibyśmy podkreślić, że zespół Laboratorio Cura przestrzegał wszystkich protokołów zapobiegania wypadkom, jak to mamy w zwyczaju we wszystkich jednostkach. Zarówno pacjentka, jak i jej osoba towarzysząca, zostali odpowiednio poinstruowani o procedurach dostępu do gabinetu i poinformowani o konieczności usunięcia wszelkich metalowych przedmiotów
komentował rzecznik placówki w rozmowie z The Telegraph.

Broń wystrzeliła podczas działania urządzenia do rezonansu magnetycznego

Mężczyzna "przemycił" jednak broń do pokoju, w którym wykonuje się rezonans magnetyczny, a skutki są tragiczne, bo ta samodzielnie wystrzeliła, śmiertelnie raniąc Brazylijczyka (zmarł kilka tygodni po wypadku). Jak to możliwe? Aby zobrazować ciało, MRI wykorzystuje pole magnetyczne o wartości od 1,5 do 3,0 (a czasem więcej) tesli, aby zmusić protony w cząsteczkach wody do wskazywania mniej więcej tego samego kierunku. Niskoenergetyczny impuls powoduje drgania cząstek, które w zależności od otaczających materiałów potrzebują różnej ilości czasu, aby powrócić do punktu wyjścia - ten kontrast w ruchach protonów jest następnie interpretowany w celu uzyskania szczegółowego obrazu wnętrza ciała.

Jak silne jest to pole magnetyczne? Magnesy na lodówkę mają wartości rzędu kilku tysięcznych tesli, a niektóre potężne magnesy ziem rzadkich mogą mieć siłę około jednej tesli, więc te 3 tesle rezonansu magnetycznego nie jest jakąś ogromną wartością, ale wystarczającą, aby duże przedmioty ferromagnetyczne - wykonane z materiału, który stosunkowo równomiernie reaguje w silnym polu magnetycznym - miały dobre przyciąganie.

I wygląda na to, że "zmuszenie" pistoletu do strzału również leży w kompetencjach MRI - w przypadku 40-letniego Brazylijczyka był on tragiczny w skutkach, bo broń była wciśnięta za pasek, więc postrzeliła mężczyznę w brzuch. Policja poinformowała przy okazji, że broń była zarejestrowana, mężczyzna miał pozwolenie na jej noszenie i doświadczeniu w obchodzeniu się z nią.

Nie wiadomo jednak, czy zapomniał zostawić pistolet w specjalnym miejscu, czy też zdecydował się zignorować zalecenia personelu. Tak czy inaczej, ten wypadek jest kolejnym - były już przypadki m.in. policjantów zabierających broń służbową do pokoju MRI, ale nie tak tragiczne - przypomnieniem, że metalowe elementy i rezonans magnetyczny nie idą w parze, bo nawet biżuteria może spowodować nieprzyjemne miejscowe oparzenia.

Wpadłeś pod lód i co dalej? Młodzież ze Szwecji zna rozwiązanieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas