Nie, telefony komórkowe nie powodują raka. WHO gwarantuje

Jak wynika z kompleksowego przeglądu najrzetelniejszych dostępnych dowodów, zleconego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), telefony komórkowe nie są powiązane z nowotworami mózgu i głowy.

Badacze nie mają wątpliwości. Korzystanie z telefonów komórkowych nie zwiększa ryzyka raka
Badacze nie mają wątpliwości. Korzystanie z telefonów komórkowych nie zwiększa ryzyka rakaPixabay.com

Chociaż podczas codziennych zajęć używamy wielu urządzeń elektronicznych, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwościach radiowych, to właśnie telefony komórkowe najczęściej obarczane są winą za wiele problemów zdrowotnych. Bo przecież trzymamy je tak blisko głowy, że muszą być przyczyną raka tego obszaru, prawda? Zdecydowanie nie, nawet jeśli Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) stwierdziła w 2013 roku, że mogą "potencjalnie" być przyczyną nowotworów.

Smartfony nie są przyczyną nowotworów

A przynajmniej tak sugeruje nowe badanie zlecone przez WHO, w ramach którego Australijska Agencja Ochrony przed Promieniowaniem i Bezpieczeństwa Jądrowego (ARPANSA) przeprowadziła systematyczny przegląd ponad 5 tys. badań na ten temat. Eksperci najpierw wyselekcjonowali te najbardziej rygorystyczne naukowo i wykluczyli te słabe, a następnie dokonali ostatecznej analizy 63 badań obserwacyjnych przeprowadzonych na ludziach w latach 1994-2022, co czyni ją "najbardziej wszechstronnym przeglądem".

Eksperci analizowali wpływ częstotliwości radiowych używanych w telefonach komórkowych, jak również w telewizji, monitorach dla niemowląt i radarach, skupiając się na nowotworach ośrodkowego układu nerwowego (w tym mózgu, opon mózgowych, przysadki mózgowej i ucha), nowotworach ślinianek i guzach mózgu. Wyniki?

Badania pokazują. Nie ma związku

Nie wykazano związku między korzystaniem z telefonów komórkowych a nowotworami, nie zaobserwowano również związku z długotrwałym używaniem telefonów (ponad 10 lat) ani z ilością korzystania z telefonów (liczbą połączeń lub czasem spędzonym na rozmowach telefonicznych). Autorzy przegląda zaznaczają też, że są pewni swojej pracy, bo przemawiają za nią konkretne liczby:

Mimo gwałtownego wzrostu liczby użytkowników telefonów komórkowych, wskaźniki zachorowalności na raka mózgu pozostają stosunkowo stabilne. Cieszy nas, że wyniki systematycznego przeglądu WHO są zgodne z tymi dowodami, które wskazują, że liczba przypadków nowotworów mózgu nie wzrosła
wyjaśniają.

Jednocześnie podkreślają, że chociaż możemy być dość pewni, że nie istnieje związek między korzystaniem z telefonów komórkowych a nowotworami mózgu, a narażenie na fale radiowe z technologii bezprzewodowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, to ważne jest kontynuowanie podobnych badań, bo technologia szybko się zmienia. W związku z tym już pracują nad drugą częścią badania, która zbada nowotwory rzadziej kojarzone z telefonami komórkowymi, w tym białaczkę i chłoniaka nieziarniczego.

Przypominają też, że WHO zleciła w 2019 roku przeprowadzenie kilku takich systematycznych przeglądów w celu zbadania wpływu fal radiowych na zdrowie. W tym badającego płodność mężczyzn, który nie wykazał związku między telefonami a spadkiem liczby plemników i dotyczącego płodności kobiet, który z kolei wykazał związek między falami radiowymi a niską masą urodzeniową, jednak pojawiał się on dopiero, gdy mowa było o ekspozycji na wartości znacznie przekraczające dopuszczalne limity bezpieczeństwa.

Skok ze spadochronem na 102 urodziny. Niezwykły wyczyn Brytyjki© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas