Niebieski Księżyc 2023. Jak zrobić ładne zdjęcie pełni Księżyca?
Pełnia Księżyca to nie lada okazja do przetestowania swojego fotograficznego warsztatu. Niezależnie od tego, czy mamy profesjonalny sprzęt, czy telefon, możemy zrobić dobre i ładne zdjęcie Superksiężyca. Oto kilka porad, które przydadzą się w nocy z 30 na 31 sierpnia. Wtedy ujrzymy Niebieski Superksiężyc.
Spis treści:
Superksiężyc 2023. Co to za zjawisko?
Superksiężyc to specyficzne odniesienie do Księżyca, który jest bliżej Ziemi, niż zazwyczaj. Aby sobie to uzmysłowić, należy porównać dwie wartości. Największa odległość Księżyca od Ziemi (apogeum Księżyca) wynosi 406 700 kilometrów. Dla porównania Superksiężyc zbliża się do naszej planety nawet na 363 303 kilometry (perygeum Księżyca). Taka odległość zostanie osiągnięta podczas drugiej pełni w sierpniu.
Ta będzie mieć miejsce w nocy z 30 na 31 sierpnia. W Polsce Niebieski Księżyc zobaczymy około 3:37. Choć nie będzie on wcale niebieski, to rzadkie zjawisko i tak zachwyci obserwatorów nocnego nieba, jak i fotografów amatorów.
Jak fotografować pełnię Księżyca? Zacznij od miejsca
Fotografowanie pełni Księżyca (podobnie jak innych obiektów czy zjawisk) zaczyna się na długo przed tym jak wyciągniemy aparat lub telefon. Chodzi oczywiście o znalezienie odpowiedniego miejsca i zlokalizowanie Księżyca. W tym drugim pomóc nam może aplikacja w telefonie, np. MoonGlobe lub Moon Locator czy Fazy Księżyca. Gdy wiemy już gdzie i o której godzinie pojawi się Księżyc, możemy przejść do wybrania miejsca na zdjęcia.
Jakie miejsce będzie najlepsze do fotografowania pełni Księżyca? Wszystko zależy od naszej kreatywności. Warto pomyśleć nad wykorzystaniem ciekawych obiektów, np. wieżowców, katedr lub pomników. Można je ciekawie wkomponować w kadr, którego głównym elementem będzie sierpniowy Superksiężyc. Pamiętajmy, aby w okolicy nie było zbyt dużo ostrego światła, jak neony czy bilbordy. Mogą one skutecznie popsuć nasze ujęcie. Warto wybrać mniej oświetlony obszar, albo w ogóle dostać się do miejsca oddalonego od miast. Wszystko zależy od nas.
Rzućcie okiem na powyższy wpis, który przedstawia zdjęcie wykonane przez Billa Ignallsa. Choć w kadrze nasz wzrok przyciąga Księżyc w pełni, to dopełnieniem jest prom kosmiczny Discovery w Kennedy Space Center. W gruncie rzeczy to bardzo prosty, ale jakże epicki w swym rezultacie pomysł.
Jak zrobić zdjęcie Księżyca? Statyw jest niezbędny
Niezależnie od tego, czy mamy lustrzankę lub telefon, statyw to podstawa. Dzięki odpowiedniemu przymocowaniu naszego sprzętu unikniemy niepotrzebnych poruszeń. Te mogą bardzo wpłynąć na jakość naszego zdjęcia, niwelując szczegóły i ostre krawędzie. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy cała fotka wyjdzie nam rozmazana przez trzęsące się ręce.
Statyw do telefonu to sprawa groszowa, ale w przypadku lustrzanek warto zaopatrzyć się w coś porządniejszego. Ostatecznie można użyć twardej i stabilnej powierzchni, lub oprzeć nasze urządzenie o inny element, jak plecak czy kamień. Celem jest wykonanie nieporuszonego zdjęcia, ale technika pozostaje kwestią dowolną.
Jak zrobić zdjęcie Księżyca aparatem? Księżyc nie lubi długiego czasu naświetlania
Często wydaje nam się, że skoro fotografujemy Księżyc na nocnym niebie, to przyda się długi czas naświetlania. Faktycznie, dostarczamy dzięki temu więcej światła do matrycy aparatu. Niestety, w parze idzie również uwiecznienie ruchu Księżyca, co z kolei uniemożliwia ukazanie go wraz z pełnią szczegółów i ostrości. Warto zatem zrezygnować z długiego czasu naświetlania tak, aby Superksiężyc wyszedł jak najkorzystniej.
Zamiast czasu, użyjmy ekspozycji. W przypadku fotografowania telefonem wystarczy wykadrować obraz na Księżyc, a następnie przycisnąć ekran w miejscu naszego satelity. Dzięki temu uwaga aparatu będzie skupiona na tym fragmencie, a my, korzystając z bocznego suwaka, dobierzemy odpowiednią ekspozycję. Warto przesunąć go w dół, dzięki czemu całość tła będzie ciemniejsza, a na pierwszy plan wysunie się wyjątkowy Superksiężyc.
Jak zrobić zdjęcie Księżyca telefonem?
To jak, korzystać z przybliżenia, czy też nie? To zależy. Jeżeli jesteście w posiadaniu dobrego teleobiektywu kompatybilnego z lustrzanką, to jak najbardziej. Dzięki niemu możecie wykonać dobrej jakości zbliżenie Księżyca.
Co innego, gdy korzystacie z telefonu. Wtedy sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż zoom cyfrowy znacząco wpłynie na jakość finalnego zdjęcia - niekoniecznie w pozytywny sposób.
Najlepszą opcją jest wykorzystywanie zoomu optycznego, ewentualnie niewielkie kadrowanie przy pomocy przybliżenia cyfrowego. Ostatecznie zależy nam na tym, aby fotografia nie była rozpikselowaną papką, tylko obrazem wysokiej jakości. No chyba, że korzystacie z Samsunga Galaxy S23 Ultra. Księżyc wygląda na tym telefonie zjawiskowo, choć specjalny tryb ma również swoich krytyków. Dlaczego? Wszystko przez wiele cyfrowych technik poprawiających finalny efekt.