Niebieskie rozbłyski na niebie przed trzęsieniem ziemi? Tajemnicze światła

To jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk związanych z trzęsieniami ziemi. Tuż przed kataklizmem czasami na niebie pojawiają się niebieskie rozbłyski światła. Nikt nie wie, czym są i jak powstają. Nazywane są "światłami trzęsień ziemi".

Trzęsienie ziemi. Czemu niebo jest wtedy niebieskie?

To tajemnicze zjawisko znane jest ludziom od setek lat. Pierwsze wzmianki o zagadkowych błyskach na niebie, które poprzedzały trzęsienia ziemi, pochodzą z 89 roku p.n.e. Jeden ze starożutnych kronikarzy zanotował, jak to niebo "było momentami niebieskie", a kilka godzin potem zatrzęsła się ziemia.

W 2007 roku w Pisco w Peru doszło do trzęsienia ziemi o sile 8,0 w skali Richtera. Tuż przed tym w nocy kamery monitoringu w Pisco zarejestrowały niezwykłe, niebieskie rozbłyski światła. Zaciekawieni ludzie oglądali dziwny, nocny spektakl świateł i nie przypuszczali, że to zapowiada nieszczęście.

Reklama

Ludzie zamieszkujący obszary nawiedzane przez trzęsienia ziemi zrozumieli, że zjawisko można traktować niczym sygnał ostrzegawczy. Kiedy na nocnym niebie pojawiają się rozbłyski niebieskiego światła, wtedy można się spodziewać, że wkrótce dany teren nawiedzi potężne trzęsienie ziemi. Nie jest to jednak regułą i czasami kataklizm pojawia się bez wcześniejszego tajemniczego "pokazu świateł". Kiedy jednak ten fenomen jest widoczny, wtedy budzi grozę i przerażenie.

"Światła trzęsień ziemi" były obserwowane wielokrotnie w Meksyku. W 2017 roku doszło tam do wstrząsów o sile 8,1 stopnia w skali Richtera. W noc poprzedzającą  trzęsienie ziemi tysiące osób z niepokojem obserwowało niebo rozświetlane niebieskimi rozbłyskami. W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się filmy z tym zagadkowym fenomenem.

Tajemnicze błyski obserwowali mieszkańcy miasto Mexico City, kiedy we wrześniu 2021 zatrzęsła się ziemia w południowo-zachodnim stanie Guerrero. Błękitne światła przypominały te, które powstają po pojawieniu się błyskawic. Ale tym razem nikt nie potrafił wskazać źródła światła.

W sieci meksykańscy internauci przy postach z filmami zamieszczanymi w mediach społecznościowych zaczęli używać hashtagu "Apocalipsis", co miało oznaczać biblijny koniec świata czyli właśnie apokalipsę.

Światła trzęsienia ziemi. Czym są?

Naukowcy są podzieleni w ocenie tego, co powoduje powstanie tych zagadkowych błysków. Część z nich uważa, że światła powstają na skutek naprężenia płyt tektonicznych, które poprzedzają trzęsienie ziemi. Powstaje tam dużo energii, która jest uwalniana do atmosfery i doprowadza do rozświetlenia nieba.

Pojawiają się też głosy, że niezwykłe rozbłyski powodują spięcia powstające w transformatorach, a także wywołują je stykające się ze sobą kable przesyłające wysokie napięcie. 

- Na skutek wstrząsów ziemi dochodzi do ich kołysania. Kable stykają się ze sobą i powstają naturalne wyładowania elektryczne - uważa fizyk Austin Elliott z US Geological Survey. W Stanach Zjednoczonych podjęto próbę sztucznego stworzenia "świateł trzęsień ziemi" poprzez doprowadzenie do łuków elektrycznych, ale efekty były bardzo mizerne. Naukowcy muszą się na razie z tym pogodzić, że natura tego dziwnego zjawiska związanego z trzęsieniami ziemi pozostanie nieznana.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trzęsienie ziemi | Meksyk | geologia | płyty tektoniczne | tajemnica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy