Niezwykłe laboratorium zwane kuchnią

Czy smażenie na smalcu jest niezdrowe? Czy długie pieczenie potraw to błąd? Po co właściwie tłuczemy kotlety? Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań związanych z kulinariami, znajdziesz w naszym tekście.

Produkty roślinne podczas obróbki cieplnej zachowują się podobnie jak produkty pochodzenia zwierzęce
Produkty roślinne podczas obróbki cieplnej zachowują się podobnie jak produkty pochodzenia zwierzęce© Panthermedia

Czy woda potrafi czarować?

Jeśli chcemy przygotować mocno intensywny wywar, umieszczamy mięso już w zimnej wodzie, którą powoli ogrzewamy. Komórki zwierzęce w miarę podwyższania temperatury wody pękają, nadając wodzie specyficznego smaku. Natomiast gdy kawałek mięsa umieścimy w już wrzącej wodzie, będziemy mogli delektować się dobrze ugotowanym, soczystym mięsem. W takim wypadku bowiem białka na powierzchni gwałtownie ścinają się i utrzymują zawartość komórek, dlatego sok pozostaje zamknięty wewnątrz kawałka mięsa.

Długie pieczenie to błąd

Tajemnica temperatury 154°C

Skąd się bierze brązowa skórka? To nic innego jak reakcja aminokwasów z cukrami prostymi w odpowiednio wysokiej temperaturze, określana jako reakcja Maillarda. Nazwę dał jej francuski biochemik Louis Camille Maillard (1878-1936), który swego odkrycia dokonał w 1912 r. W temperaturze powyżej 154°C brązowieją mięsa, ryby i warzywa. Powstają wtedy substancje aromatyczne, które znamy dobrze z zapachów czy smaków pieczonego bądź smażonego mięsa.

Smażenie na smalcu - dobre czy nie?

Zamienianie kilkunastu niejadalnych składników w pyszne danie może przypominać czary
© Panthermedia

W kuchence mikrofalowej do ogrzewania pożywienia używa się specjalnych właściwości mikrofal. Są one "spokrewnione" z promieniowaniem elektromagnetycznym (tak jak światło czy promieniowanie podczerwone), mają jednak niższą energię. Mikrofale są przechwytywane przez cząsteczki białek, cukrów i wody, które je ogrzewają. Działa to trochę tak, jakbyśmy wprawiali w szybki ruch magnes i obracali nim z dużą prędkością, przeciwnymi biegunami. Także cząsteczki pożywienia posiadają ujemne i dodatnie bieguny, które drgają w górę i dół, zgodnie z ruchem magnesu. Przy ogrzewaniu w mikrofalówce może jednak dochodzić do wyższej utraty witamin niż w "klasycznym" pieczeniu.

Co z tym grillem?

Wekować czy nie?

Magiczna temperatura 98°C

"21.wiek ostrzega": Przy przygotowywaniu roślin strączkowych warto zwrócić uwagę, aby nie gotować ich w wodzie, którą wykorzystywaliśmy do ich moczenia. Podczas tego procesu uwalniają się do wody substancje toksyczne. Należy również pamiętać, aby je odpowiednio długo gotować.

Małgorzata Gajewczyk

21 wiek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas