Nowe odkrycia zmieniają myślenie o trzęsieniach ziemi. Wszyscy się mylili?

Naukowcy dzięki specjalistycznym i szczegółowym badaniom doprowadzili do „pęknięcia” w powszechnie akceptowanej teorii dotyczącej powstawania trzęsień ziemi. Niektórzy już mówią, że konieczne będzie przepisywanie podręczników do geologii.

Co powoduje trzęsienia ziemi? Naukowcy mają nowe rozwiązanie
Co powoduje trzęsienia ziemi? Naukowcy mają nowe rozwiązanieslepitsky123RF/PICSEL

Badacze ujawniają, że to sposób, w jaki sieci uskoków wyrównują się między sobą, jest decydujący w określaniu, gdzie nastąpi trzęsienie ziemi oraz jaka będzie jego siła. To podejście podważa tradycyjny pogląd mówiący o tym, że to przede wszystkim rodzaj tarcia pojawiający się w samych uskokach decyduje o powstaniu trzęsienia ziemi.

- Nasz artykuł przedstawia zupełnie inny obraz tego, dlaczego dochodzi do trzęsień ziemi. Ma to bardzo ważne implikacje dla tego, gdzie można spodziewać się trzęsień ziemi, a gdzie nie, a także dla przewidywania, gdzie będą najbardziej niszczycielskie trzęsienia ziemi - powiedział dr Victor Tsai, geofizyk z Brown University.

Tajemnica trzęsień ziemi. Nowe wyjaśnienie

Tsai wskazuje, że przez dekady geofizycy wyjaśniali, że trzęsienia ziemi powstają, gdy naprężenia w uskokach wzrastają do punktu kulminacyjnego, po którym dochodzi do szybkiego "przełamania" (ślizgu) bloków skalnych. Powoduje to uwolnienie bardzo dużej energii. W tej koncepcji uważa się, że jeżeli płyty przesuwają się względem siebie w sposób płynny i stały nie dochodzi do trzęsień ziemi. Dochodzi do nich w przypadku tzw. niestabilnego tarcia.

- Ludzie próbowali zmierzyć te właściwości tarcia, takie jak to, czy w strefie uskoku występuje niestabilne lub stabilne tarcie, a następnie, na podstawie pomiarów laboratoryjnych, próbują przewidzieć, czy będzie tam trzęsienie ziemi, czy nie - powiedział Tsai.

Dodaje: - Nasze odkrycia sugerują, że bardziej istotne może być przyjrzenie się geometrii uskoków, ponieważ to złożona sieć struktur wokół tych granic może powodować niestabilne i stabilne ruchy.

Badacze twierdzą, że należy tutaj wziąć pod uwagę złożoność podstawowych struktur skalnych, w tym wszelkiego rodzaju zagięć, szczelin, czy wyłomów. Nowe analizy bazują na modelowaniu matematycznym i badaniu sfer uskokowych w Kalifornii.

Naukowcy uważają, że jeżeli skały posiadają mniej szczelin, czy wyłomów, przesuwają się względem siebie płynniej. Jeżeli w blokach skalnych występuje szereg szczelin i innych załamań, wówczas poszczególne struktury zaczepiają się o siebie - dochodzi wtedy do ich zaklinowania. Wskutek czego tworzą się naprężenia, które są uwalniane w przypadku pęknięcia któregoś z "zaczepów".

Może to wyjaśniać, dlaczego niektóre trzęsienia ziemi wywołują większy ruch gruntu w porównaniu z innymi trzęsieniami ziemi w różnych częściach świata, przy podobnej sile. Badania ujawniły, że uskoki, w których notuje się złożoną strukturę wewnętrzną, generowały silniejsze ruchy gruntu, niż mniej złożone geometrycznie strefy uskokowe.

- Zrozumienie, w jaki sposób uskoki zachowują się jako system, jest niezbędne, aby zrozumieć, dlaczego i jak dochodzi do trzęsień ziemi. Nasze badania wskazują, że złożoność geometrii sieci uskoków jest kluczowym czynnikiem - mówi Jaeseok Lee z Brown University.

Geofizycy są zgodni, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnych szczegółowych badań, by ujawnić wszystkie tajemnice znajdujące się głęboko pod ziemią. Kolejnym krokiem będzie zbadanie uskoków w różnych częściach świata pod kątem złożoności geometrii tych form.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Silne kraje, które utraciły dostęp do morza. Na zawsze?Marcin NowakINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas