Noworodki muszą dużo spać, żeby w przyszłości uniknąć otyłości

Jeśli nie chcemy, by nasze dzieci miały problem z nadwagą lub otyłością, musimy zadbać o odpowiednią długość ich snu i to zaraz po urodzeniu, a przynajmniej tak sugerują nowe badania.

Za krótki sen noworodków przyczyną nadwagi
Za krótki sen noworodków przyczyną nadwagi123RF/PICSEL

Słyszeliśmy już o wielu badaniach eksplorujących możliwe związki między higieną snu i problemami z nadprogramowymi kilogramami (a także cukrzycą, nadciśnieniem i innymi chorobami), ale najczęściej dotyczyły one osób dorosłych. Najnowsze wzięły zaś na cel wypełnienie luk w naszej wiedzy o znaczeniu snu dla wzrostu dziecka w pierwszych 6 miesiącach życia. 

Skupiają się więc na noworodkach, wskazując, że odpowiednia ilość snu w pierwszych miesiącach życia może być ważnym czynnikiem zapobiegającym nadwadze i otyłości w dorosłym życiu. - Związek między niewystarczającą ilością snu i tyciem jest dobrze zbadany u dorosłych i starszych dzieci, ale nie został wcześniej wskazany u niemowląt. W tym badaniu odkryliśmy, że nie tylko krótszy czas snu w nocy, ale i większa ilość wybudzeń, są związane z wyższym prawdopodobieństwem nadwagi w pierwszych 6 miesiącach życia - tłumaczy współautorka badań, Susan Redline z Brigham and Women's Hospital.

Za krótki sen przyczyną nadwagi u noworodków123RF/PICSEL

Zespół Redline doszedł do takiego wniosku po analizie trackerów noszonych przez dzieci na kostkach, dzięki któremu możliwe było sprawdzenie aktywności sennej 298 noworodków. Rodzice dzieci przez pół roku prowadzili też dzienniki senne, notując informacje o długości snu i wybudzeniach oraz wadze dzieci. Dzięki temu naukowcy odkryli, że każda dodatkowa godzina snu w nocy między pierwszym a szóstym miesiącem życia wiąże się z niższym o 26% ryzykiem nadwagi. Dzieci, które budziły się rzadziej w ciągu nocy, również były mniej narażone na nadprogramowe kilogramy. 

I chociaż wciąż mamy wiele pytań bez odpowiedzi, to wygląda na to, że jakość i długość snu wpływają na wagę człowieka niezależnie od jego wieku. A żeby mieć pewność, że tak właśnie jest, naukowcy zapowiedzieli już kontynuację badań, w których przedłużą okres analizy do pierwszych dwóch lat życia dziecka. - To badanie podkreśla znaczenie zdrowego snu na każdym etapie życia. Rodzice powinni skonsultować ze swoimi pediatrami najlepsze metody promowania zdrowego snu, jak utrzymywanie konsekwentnego schematu sennego, zapewnienie ciemnego i cichego miejsca do spania i unikanie podawania butelek do łóżka - dodają autorzy badań.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas