Odkryto przeciwciała, które niszczą rakowe komórki macierzyste
Naukowcy odkryli przeciwciała skutecznie rozkładające rakowe komórki macierzyste, które mogą przyczyniać się do nawrotów choroby nowotworowej. Dzięki temu mogą powstać innowacyjne terapie onkologiczne.
Międzynarodowy zespół naukowców z Barcelona Institute for Biomedical Research (IRB) i firmy biotechnologicznej Merus, ujawnił dane przedkliniczne, które doprowadziły do odkrycia innowacyjnych przeciwciał MCLA-158 i mechanizmu ich działania na rakowe komórki macierzyste. Zespołem kierował dr Eduard Batlle z IRB.
Przeciwciało MCLA-158, nazwane Petosemtamab, zapobiega powstawaniu przerzutów - rozprzestrzenianiu się nowotworu na inne ważne narządy - i spowalnia wzrost guzów pierwotnych w eksperymentalnych modelach raka.
W październiku 2021 r. firma Merus przedstawiła wstępne analizy skuteczności badania klinicznego fazy I monoterapii MCLA-158 w zaawansowanej postaci płaskonabłonkowego raka głowy i szyi (HNSCC). U trzech z siedmiu pacjentów z HNSCC osiągnęło częściową odpowiedź, a u jednego doszło do całkowitej remisji nowotworu. Zmniejszenie guza zaobserwowano u wszystkich siedmiu pacjentów.
- To bardzo satysfakcjonujące, że nasze odkrycia pomagają pacjentom. Zaczęliśmy badać komórki macierzyste raka 15 lat temu. Podróż do tego punktu była ekscytująca, ale także bardzo złożona i wymagała dużych inwestycji zasobów, a także ogromnej pracy wielu badaczy. Medycyna przyszłości zaczyna się tutaj - powiedział dr Batlle.
Przeciwciało o podwójnym działaniu
Mianem przeciwciał określamy białka naturalnie wytwarzane przez nasz organizm w celu rozpoznawania czynników zakaźnych lub zmienionych komórek. Przeciwciała oznaczone jako MCLA-158 (Petosemtamab) rozpoznają na powierzchni rakowych komórek macierzystych dwa białka - EGFR i LGR5. Aktywność białka EGFR sprzyja niekontrolowanemu wzrostowi komórek, a LGR5 określa powierzchnię komórek nowotworowych, które są odpowiedzialne za rozrost guza.
Laboratorium dr Batlle jest znane na całym świecie ze swojej pracy nad identyfikacją i charakteryzacją komórek macierzystych raka jelita grubego i prowadziło prace nie tylko nad opracowaniem MCLA-158, ale także nad scharakteryzowaniem jego mechanizmu działania.
MCLA-158 rozkłada białko EGFR w rakowych komórkach macierzystych, które mają marker LGR5, blokując w ten sposób szlaki wzrostu i przeżycia w komórkach, które inicjują i rozprzestrzeniają nowotwór. Przeciwciało to nie zakłóca funkcjonowania zdrowych komórek macierzystych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tkanek.
Przeciwciało MCLA-158 jest silnym inhibitorem wzrostu organoidów raka jelita grubego i blokuje inicjację przerzutów, a także wzrost kilku przedklinicznych modeli raka, w tym guzów głowy i szyi, przełyku i żołądka.
Aby opracować przeciwciała MCLA-158, naukowcy z HUB Organoids zbudowali duży biobank zawierający organoidy pochodzące od pacjentów z rakiem okrężnicy, organoidy z przerzutów raka okrężnicy do wątroby oraz organoidy z normalnej tkanki nienowotworowej.
Zastosowanie organoidów we wczesnych stadiach opracowywania leków - w tym przypadku przeciwciał terapeutycznych - ułatwia identyfikację tych, które są skuteczne u większości pacjentów, a nawet przeciwko guzom niosącym określoną mutację. Wykorzystując organoidy ze zdrowych tkanek dodatkowym atutem jest możliwość identyfikacji niepożądanych skutków ubocznych leków na narządy. Takie podejście pozwoliło naukowcom ocenić szkodliwy wpływ leku na zdrowe komórki, a tym samym wycofać przeciwciała o większej toksyczności na najwcześniejszych etapach badania.
W najbliższych miesiącach firma Merus N.V. planuje opublikować nowe dane dotyczące trwających badań klinicznych z Petosemtamabem.