Operacja czaszki sprzed 2000 lat! Metalowy implant znalazł się w głowie

Nietypową czaszkę można oglądać w Muzeum Osteologii w Oklahoma City w Stanach Zjednoczonych. Na anormalnie wydłużonym ludzkim czerepie znajduje się metalowy implant. Zdaniem pracowników muzeum jest to dowód na to, że już przed tysiącami lat dokonywano operacji chirurgicznych. Co lepsze, z sukcesem!

Ludzka czaszka z metalowym implantem jest okazem w Muzeum Osteologii w Oklahoma City w USA. Jej wiek oszacowano na 2000 lat i pochodzi ona z Peru. Nietypowy wydłużony kształt czaszki nie był niczym nietypowym w starożytnej kulturze.

Danej osobie jeszcze w dzieciństwie mocno wiązano bandaże na głowie lub wsadzano ją pomiędzy dwa kawałki drewna. Wydłużona głowa była symbolem wyższego statusu społecznego. Podobne praktyki pojawiały się nie tylko w Peru, ale były znane w wielu kulturach, np. wśród Majów i Hunów.

Reklama

Prawdopodobnie czaszka należała do wojownika, który w trakcie walk został ranny w głowę. Został następnie zoperowany, a ubytek został "załatany" metalowym implantem. Okazało się, że operacja przebiegła pomyślnie. Na czaszce widać zrosty kości z metalowym kawałkiem.

Przeczytaj też: Sekrety neurochirurgii. Lekarze częściej otwierają czaszkę, niż nam się to wydaje

Historycy z Muzeum Osteologii powątpiewają w to, że operacja chirurgiczna głowy odbyła się przy jakimkolwiek znieczuleniem lub pod narkozą. Najpewniej osoba była całkowicie świadoma podczas zabiegu.

Okaz nietypowej czaszki został udostępniony do oglądania dopiero w 2020 roku. Jednakże od razu zdobył on popularność na całym świecie. Muzeum Osteologii w Oklahoma City prezentuje szeroką gamę różnych okazów szkieletów i kości zarówno ludzi, jak i zwierząt, w tym szkielety wielu wymarłych gatunków.

Przeczytaj też: Znaleziono czaszkę dziecka sprzed 250 tysięcy lat. Co się kryło w jaskiniach RPA?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Peru | czaszka | Implant
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy