Orki polują na rekiny. Jest nagranie z ataku
Opublikowano film dokumentujący agresywne zachowanie orek względem żarłaczy białych. To może być powód, dla którego te uciekają ze swojego siedliska.
Na filmie widać trzy orki pływające w lazurowych wodach południowoafrykańskiej Mossel Bay. Obszar ten znany jest z obecności żarłaczy białych i to właśnie one są obiektem zainteresowania drapieżników.
Alison Towner, naukowczyni z RPA, bada zachowanie żarłaczy białych już od 15 lat, a w czerwcu tego roku opublikowała pracę na łamach "African Journal of Marine Science", w której sugerowała, że rekiny uciekły ze swojego typowego siedliska właśnie z powodu orek.
Pierwszy taki dowód
Podczas nagrywania materiałów do programu specjalnego o rekinach - Shark House, który będzie opublikowany w ramach cyklu tematycznego Shark Week na Discovery Channel, ekipa filmowa uchwyciła z drona przykład brutalnego ataku orki na żarłacza białego. Należy wspomnieć, że ten znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego, a tego typu zachowania pomiędzy osobnikami należą raczej do rzadkości.
Na nagraniu widzimy dwie orki, z pozoru spokojnie pływające w pięknie lazurowej wodzie w zatoce Mossel Bay. Następnie da się zauważyć również trzecią, która nagle wynurza się z głębin, trzymając w pysku potężnego, około 9-metrowego żarłacza białego, wyraźnie w okolicach wątroby. To właśnie ona ma stanowić przysmak z upolowanego zwierzęcia. Pojawia się spora ilość krwi, a potem drapieżnik znika z ofiarą z powrotem pod wodą.
Jak mówi cytowana przez "Daily Beast" Alison Towner: "To prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych fragmentów historii naturalnej, jaki kiedykolwiek nakręcono".
Taka sytuacja prawdopodobnie nie zdarzyła się pierwszy raz - naukowcy zauważyli, że woda wyrzucała już na brzeg zwłoki żarłaczy białych z brakującymi wątrobami, a czasami nawet sercami. Teraz wiadomo, kto jest winowajcą.
Jak czytamy w pracy naukowej Towner, okazuje się, że żarłacze białe mogą uciekać przed orkami ze swojego regularnego miejsca zgromadzeń. Opublikowany film jest pierwszym bezpośrednim dowodem na istnienie tego zjawiska w RPA. Naukowcy sądzą, że interakcje tego typu między żarłaczami, innymi rekinami oraz orkami przybierają na sile i mogą mieć wyraźny wpływ na ekosystem wodny.