Owce jedzące wodorosty szansą na zmniejszenie emisji metanu

Szkoccy naukowcy badając gatunki owiec jedzących wodorosty, odkryli sposób na zmniejszenie emisji metanu przez zwierzęta hodowlane. Okazało się, że owce żyjące na niewielkiej wyspie North Ronaldsay wchodzącej w skład archipelagu Orkadów jedzą głównie wodorosty. Dzięki takiej diecie emitują one do atmosfery o wiele mniej metanu niż pozostałe zwierzęta hodowlane karmione tradycyjną paszą.

Owce ze szkockiej wyspy mają nietypową dietę, dzięki której emitują mniej metanu
Owce ze szkockiej wyspy mają nietypową dietę, dzięki której emitują mniej metanuThierry MonasseGetty Images

North Ronaldsay jest najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem lądu należącym do Orkadów. Na niespełna siedmiu kilometrach kwadratowych mieszka kilkadziesiąt osób. Aby ludzie mieli większy dostęp do ziemi ornej, zbudowali przed laty kamienny mur nad brzegiem morza, za którym owce miały swoje pastwiska. Przez dekady zwierzęta przystosowały się do ekstremalnego środowiska i obecnie ich głównym pożywieniem są wodorosty.

Nie tylko owce lubią podjadać morskie rośliny. Również kuce szetlandzkie mają w swojej diecie wodorosty.

Badania szkockich naukowców z James Hutton Institute w Dundee wykazały, że owce z North Ronaldsay emitują zdecydowanie mniej metanu niż inne zwierzęta karmione standardową paszą.

Jak mówi Gordon McDougall z grupy badaczy, wodorosty zawierają specjalne substancje zmniejszające produkcję metanu w układach trawiennych tych zwierząt.

North Ronaldsay jest niewielką wyspą wchodzącą w skład archipelagu Orkadów
North Ronaldsay jest niewielką wyspą wchodzącą w skład archipelagu OrkadówWhite Fox/AGF/Universal Images GroupGetty Images

Wyniki badań z Dundee dobrze korelują się z badaniami naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. W opublikowanej w marcu 2021 roku pracy udowodnili, że "odrobina wodorostów w paszy dla bydła może zmniejszyć emisję metanu aż o 82 procent."

Metan jest dużo bardziej szkodliwym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla. Zatrzymuje on ciepło w atmosferze 30 razy bardziej niż CO2. Wodorosty natomiast są bogatym źródłem minerałów, witamin i kwasów tłuszczowych. Zdaniem naukowców mogłyby chociaż częściowo zastępować wchodzącą w skład paszy dla zwierząt soję, której uprawy przyczyniają się do wylesiania ogromnych obszarów na niespotykaną dotąd skalę na świecie.

Na niewielkiej wyspie na środku Atlantyku owce poza trawą zaczęły żywić się także wodorostami
Na niewielkiej wyspie na środku Atlantyku owce poza trawą zaczęły żywić się także wodorostamiMartin Zwick/REDA&CO/Universal Images GroupGetty Images
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas