Pij kawę, będziesz mieć zdrowe mięśnie. Ciekawe odkrycie naukowców

W nowym badaniu naukowym opublikowanym na łamach "Nature Metabolism" grupa ekspertów skupiła się na naturalnym składniku, który może pomóc w opóźnieniu starzenia się mięśni i zachowaniu ich dobrej kondycji. Roślinny alkaloid występuje naturalnie między innymi w kawie, a jego inne prozdrowotne właściwości są znane od dawna.

W nowym badaniu naukowym opublikowanym na łamach "Nature Metabolism" grupa ekspertów skupiła się na naturalnym składniku, który może pomóc w opóźnieniu starzenia się mięśni i zachowaniu ich dobrej kondycji. Roślinny alkaloid występuje naturalnie między innymi w kawie, a jego inne prozdrowotne właściwości są znane od dawna.
Między innymi w kawie, kozieradce i rzodkiewce występuje naturalny związek, który sprzyja zachowaniu zdrowia. /123RF/PICSEL

Międzynarodowe konsorcjum badawcze dokonało odkrycia na temat tego, że naturalny związek obecny m.in. w kawie może być pomocny w kwestii poprawy zdrowia i funkcjonowania mięśni. Wcześniejsze badania na temat tego roślinnego alkaloidu, jakim jest trygonelina, wykazały także inne jej pozytywne dla ludzkiego zdrowia właściwości.

Trygonelina wspiera zdrowie mięśni i opóźnia proces ich starzenia. Związek ten występuje m.in. w kawie

Nowe analizy oparto na wcześniejszych badaniach dotyczących sarkopenii - stanu, który charakteryzuje się utratą masy mięśni szkieletowych oraz ich funkcji. Schorzenie dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale nie tylko - wiąże się także na przykład z otyłością. W nowej pracy naukowcy skupili się na związkach, które mają wpływ na prawidłowe działanie mięśni. Odkryto, że znana już badaczom z innych właściwości prozdrowotnych trygonelina, występująca naturalnie m.in. w kawie oraz kozieradce, ma duży wpływ także na wsparcie właśnie tkanki mięśniowej. 

Reklama

Chodzi o to, że jest ona powiązana z NAD+, czyli koenzymem naturalnie występującym w organizmie - kluczowym składnikiem komórek. Odkrycie NAD+, pochodnej witaminy B3, stanowiło przełom w poszukiwaniu sekretu długowieczności ze względu na jego "odmładzające" właściwości. Teraz eksperci przeanalizowali jego powiązania z trygoneliną.

- Funkcje trygoneliny w metabolizmie komórkowym i jej zastosowania dotyczące zdrowia mięśni podczas starzenia się otwierają nowe obiecujące możliwości - powiedział Jerome Feige, szef działu zdrowia fizycznego w Nestlé Research.

Dobroczynne właściwości trygoneliny. Medycyna zna wiele jej zalet

Trygonelina znana jest badaczom od dłuższego czasu. Roślinny alkaloid występuje m.in. w kawie, kozieradce i rzodkiewce. Wiadomo już, że poprawia zdolności poznawcze, w tym pamięciowe, jest też przydatna podczas hamowania procesów zapalnych w układzie nerwowym. Teraz dokonano kolejnych odkryć na temat jej właściwości.

- Nasze odkrycia poszerzają obecne zrozumienie metabolizmu NAD+, wraz z odkryciem trygoneliny jako nowego prekursora NAD+. Badania te zwiększają potencjał ustanawiania interwencji z witaminami produkującymi NAD+ zarówno dla długowieczności, jak i radzenia sobie z chorobami związanymi z wiekiem - powiedział jeden z badaczy, adiunkt Vincenzo Sorrentino z Healthy Longevity Translational Research Programme w NUS Medicine.

Trygonelina w kawie, kozieradce i rzodkiewce. Warto o niej wiedzieć

Powstało już wiele badań na temat trygoneliny i tego, że jest składnikiem pożywienia. Naukowcy wielokrotnie podkreślali, że warto korzystać ze zdrowego podejścia do żywienia jako "leku" na wiele przypadłości. Spożywanie produktów bogatych w prozdrowotne związki może bowiem znacząco poprawić zdrowie. Odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna to ważne elementy dotyczące stylu życia, które pozwalają zachować zdrowie podczas procesu starzenia się - na przykład w odniesieniu do funkcji mięśni. Trygonelina weszła więc do zbioru geroprotektorów, które warto wziąć pod uwagę w suplementacji i leczeniu. Geroprotektory zwiększają odporność na stres oksydacyjny, zmniejszają tempo rozwoju rozmaitych chorób związanych z wiekiem, etc.

- Nasze wyniki dodają trygonelinę do listy uznanych dietetycznych "wzmacniaczy" NAD+ [...] Profilowanie kliniczne ujawniło związek między trygoneliną a stanem mięśni u ludzi. Odpowiada za poprawę siły mięśni i zapobieganie męczliwości podczas ich starzenia się. Dlatego trygonelina jest odżywczym geroprotektorem o potencjale terapeutycznym w leczeniu sarkopenii i innych patologii związanych z wiekiem - podsumowali badacze.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kawa | odkrycie naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy