Planetarium w Morskim Centrum Nauki ukończone. Konstrukcja wydaje się być zawieszona jak planeta w przestrzeni kosmicznej

Trwa budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Właśnie ukończono kolejny etap, jakim była budowa planetarium. Wewnątrz zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania a całość ma wygląd kuli zawieszonej w powietrzu.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie to wyjątkowy obiekt łączący naukę oraz wyjątkową architekturę. Trzy poziomy wystawiennicze, sala konferencyjna, dwie sale edukacyjne i ukończone niedawno planetarium zamknięte są w budynku w kształcie kadłuba statku.

Planetarium w Morskim Centrum Nauki ukończone

Odwiedzający będą mogli wziąć udział w doświadczeniach, m.in. z fizyki, geografii, astronomii, techniki czy sztuki, dowiedzą się więcej o żegludze i rybołówstwie. Będzie można również wziąć udział w warsztatach modelarskich i szkutniczych oraz zobaczyć Ziemię z kosmosu, Księżyc i Drogę Mleczną. Choć obiekt jest jeszcze w trakcie budowy, to możemy zobaczyć kolejny z ukończonych etapów - planetarium. To ogromna, rozpięta na trzech kondygnacjach kula, w której będzie można odbyć iście kosmiczną podróż.

Reklama

Cały system pozwoli zagłębić się w przestrzeń kosmiczną i podziwiając m.in. supernowe, egzoplanety, pulsary czy kwazary.

Obiekt został wyposażony w jeden z najnowocześniejszych systemów  projekcyjnych - "full dome" 3D o rozdzielczości 8K. Składa się z pięciu projektorów, dziesięciu komputerów generujących obraz z programu o nazwie SkyExplorer oraz system audio, jak przekazał portal naukawpolsce.pl. Odwiedzający zobaczą filmy nie tylko związane z fizyką i astronomią, ale również chemią i biologią.

Niezwykły wygląd planetarium

Planetarium jest integralną częścią Morskiego Centrum Nauki i znajduje się wewnątrz budynku. To masywna betonowa kula o średnicy 13 metrów i powierzchni 531 metrów kwadratowych. Przemyślana konstrukcja sprawia wrażenie, jakby kula wisiała w powietrzu. Planetarium pomieści łącznie 41 odwiedzających. Otwarcie Morskiego Centrum Nauki Zaplanowano na maj bieżącego roku.

Przeczytaj także:

Zorza polarna nad Bałtykiem. Światła północy zatańczyły jak w rewii!

Astronomowie odkryli planetę podobną do Ziemi, która znajduje się w ekosferze

Dziwna akcja NASA na orbicie. Tego nikt się nie spodziewał

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy