Podwójna szczepionka przeciwko grypie i Covid-19. Zakończono kolejny etap

W przygotowaniu jest podwójna szczepionka, która ma chronić przed grypą i Covid-19. Pracuje nad nią firma Moderna, która poinformowała o zakończeniu kolejnego etapu. To badania kliniczne, które preparat przeszedł pomyślnie. Kiedy podwójna szczepionka trafi na rynek?

 

Grypa i Covid-19 to dwie choroby, na które obecnie można zaszczepić się różnymi preparatami. W przygotowaniu jest podwójna szczepionka, która pozwoli zabezpieczyć się przed oboma schorzeniami. Pracuje nad nią amerykańska firma Moderna, która z sukcesem zakończyła kolejny etap badań.

Moderna informuje o pomyślnym ukończeniu badań klinicznych

Moderna osiągnęła kolejny kamień milowy na drodze do wprowadzenia podwójnej szczepionki przeciwko grypie oraz Covid-19. Firma pochwaliła się, że zakończyła etap badań klinicznych, które były podzielone na trzy fazy. Uzyskane rezultaty są bardzo zadowalające.

Reklama

Podwójna szczepionka Moderny jest pierwszą przeciwko grypie, którą stworzono w technologii opartej na mRNA. Wcześniej rozwiązanie wykorzystano do opracowania preparatów na wirusa SARS-CoV-2. Badania kliniczne przeprowadzono na 8 tys. ochotników mających co najmniej 50 lat. Połowa z nich miała ponad 64 lata. Wybór takiej grupy nie był przypadkowy, gdyż osoby w tym wieku są bardziej narażone na powikłania po przebyciu choroby.

Moderna chwali się sukcesem, bo jej podwójna szczepionka zabezpiecza przeciwko grypie co najmniej tak skutecznie, co dotychczasowe preparaty lub nawet lepiej. To bardzo optymistyczna informacja.

Kiedy podwójna szczepionka przeciwko grypie i Covid-19 na rynku?

Z informacji przekazanych przez Modernę wynika, że jej nowy preparat trafi na rynek w 2025 r. i powinien być dostępny przed przyszłorocznym sezonem chorobowym. Wprowadzenie nowej szczepionki nie jest proste i wymaga czasu, co wiąże się m.in. z koniecznością uzyskania zatwierdzenia.

Warto dodać, że podwójna szczepionka przeciwko Covid-19 i grypie Moderny nie jest jedyną, nad którą trwają prace. Podobny preparat przygotowuje również koncern Pfizer we współpracy z niemieckim BioNTech. Niestety nie znamy wyników testów tego produktu.

Podwójna szczepionka Moderny ma duże zalety. Przede wszystkim jest to możliwość zaszczepienia się jednym preparatem przeciwko dwóm groźnym chorobom. Natomiast wykorzystanie technologii mRNA w związku z grypą pozwoli na szybsze dostosowanie pod względem różnorodnych szczepów. Ponadto efekty uboczne po zaszczepieniu są niewielkie. Zazwyczaj może to być odczyn poszczepienny i uczucie zmęczenia.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczepionki | Szczepionka mRNA | Moderna | grypa | Covid 19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy