Polacy ulepszą fotowoltaikę? Niezwykła powłoka prosto z Rzeszowa

Podkarpaccy inżynierzy są na drodze do stworzenia wydajniejszych paneli fotowoltaicznych. Ich rozwiązaniem jest cieniutka powłoka, która zarówno zwiększa efektywność fotowoltaiki, jak i wydłuża jej życie.

Inżynierzy z Rzeszowa opracowali specjalną powłokę, która zwiększa efektywność ogniwa fotowoltaicznych
Inżynierzy z Rzeszowa opracowali specjalną powłokę, która zwiększa efektywność ogniwa fotowoltaicznych123RF/PICSEL
Inżynierzy z Rzeszowa opracowali specjalną powłokę, która zwiększa efektywność ogniwa fotowoltaicznych123RF/PICSEL

Fotowoltaika to obecnie jedna z najpopularniejszych "zielonych energii" na świecie. Od lat nie jest domeną, tylko wielkich elektrowni, ale często możemy zobaczyć ją na dachach naszych domów. Przez swoją popularność jest stale ulepszana, aby mogła zaspokoić coraz większe zapotrzebowania. Swój wkład w rozwój fotowoltaiki mogą mieć naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej, którzy otrzymali właśnie 200 tysięcy złotych grantu na projekt specjalnej powłoki na ogniwa fotowoltaiczne.

Polskie rozwiązanie sprawi, że panele fotowoltaiczne będą jeszcze lepsze?

Powłoka, nad którą pracują rzeszowscy inżynierzy, ma zwiększyć możliwość zbierania energii z promieniowania słonecznego. Wykorzystują w nich niewielkie pęcherzyki powietrza, jako formę koncentratorów promieni słonecznych. Pozwala to zebrać więcej energii ze Słońca. Grubość tej warstwy nie przekracza 0,003 milimetra, a mimo to może się stale utrzymywać na panelach.

- W ramach naszego projektu, chcemy zastosować wielowarstwową, polimerową powłokę z pęcherzykami powietrza zamkniętymi pomiędzy dwiema warstwami folii i o cechach mikro koncentratorów promieniowania słonecznego. I chociaż grubość tej warstwy nie przekracza 30 μm, to będzie to trwała powłoka, która transmisyjnością odpowiadać będzie filtrowi zbudowanemu z układu mikrosoczewek powietrza zamkniętych pomiędzy polimerami - foliami podczas procesu ich nakładania na szkło lub przezroczysty polimer
profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Małgorzata Pociask – Biały, w oświadczeniu Podkarpackiego Centrum Innowacji

Dzięki swojej cienkości rozwiązanie ma być lepsze niż próby wbudowywania szklanych soczewek w przestrzenie między ogniwami fotowoltaicznymi, które są upatrywane jako możliwość zwiększenia ich efektywności.

Zwiększenie koncentracji promieni słonecznych za pomocą takiej warstwy sprawia, że panele fotowoltaiczne są efektywniejsze w porach, gdzie dostęp do światła spada. Profesor Małgorzata Pociask - Biały wskazuje, że rozwiązanie to wydłuża efektywność ogniw fotowoltaicznych.

Jeśli wysiłki rzeszowskich naukowców pozwoliłyby na niezwykłe ulepszenie istniejących paneli fotowoltaicznych, które trafiają na dachy naszych domów. Jednak wskazują oni na to, że mogą także zastosowane w innych branżach.

Taki system może być stosowany m.in. w systemach naziemnych produkujących energię elektryczną na potrzeby zasilania akumulatorów samochodów elektrycznych, awaryjnego zasilania kokpitów samolotów, systemów np. analizujących skład atmosfery na różnych wysokościach nad powierzchnią Ziemi czy innych systemów umieszczanych w przestrzeni kosmicznej
Małgorzata Pociask – Biały
Holenderski młyn do mielenia pigmentów. Pracuje tak jak 400 lat temuAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas