Polscy naukowcy nauczyli się odmładzać mózgi. Na razie tylko u myszy
Starzenie mózgu można spowolnić, a nawet cofnąć. Polscy naukowcy natrafili na ślad prawdziwego eliksiru młodości. Kluczem jest spowolnienie rozkładu glikogenu w mózgu. Ta metoda zastosowana u myszy dała niezwykłe rezultaty - mysi "seniorzy" zaczęli się zachowywać jak młodzieniaszki.
To odwieczne pragnienie ludzkości, czyli spowolnienie procesu starzenia. Tym tematem zajęli się na poważnie polscy naukowcy, którzy postanowili przyjrzeć się zmianom mózgu u myszy. Zauważyli, że wraz ze starzeniem się mózgi gryzoni przechodzą podobne etapy jak ludzie. Wraz z upływem lat z coraz większą trudnością przyjmują nowe informacje, tracą także umiejętność uczenia się.
Zespół badaczy z Warszawy i Wrocławia kierowany przez prof. Dariusza Rakusa (Uniwersytet Wrocławski) zainteresował się substancją odgrywającą bardzo ważną rolę w naszym mózgu, czyli glikogenem. To rodzaj cukru, który magazynowany jest w wątrobie, ale także w mięśniach. Okazuje się, że jest także obecny w mózgu i ma ogromny wpływ na proces zapamiętywania.
Polscy naukowcy zaczęli podawać starym myszon substancje, które w ich mózgach spowalniały rozkład glikogenu. Myszy starzeją się szybko i żyją ok. dwóch lat. Najstarsze, dwuletnie osobniki przypominają ludzi w wieku 70-80 lat.
Kiedy mysi seniorzy dostali środki blokujące rozpad glikogenu, wtedy natychmiast ich zachowanie się zmieniło. Zwierzęta stały się bardziej aktywne i ciekawe otaczającego ich świata. Dzięki eksperymentom ustalono niezbicie, że poprawiła się także ich pamięć.
Największym zaskoczeniem były jednak zmiany w mózgach starych myszy, którym podawano środki blokujące rozpad glikogenu. Po dwóch tygodniach eksperymentu naukowcy zauważyli, że mózgi mysich seniorów zaczynają przypominać takie, jakie mają osobniki młode.
Na razie badania przeprowadzono na małych gryzoniach, ale być może w przyszłości podobną kurację będzie można zastosować także wobec ludzi. Odmładzanie mózgu to proces, który może pomóc w poprawie pamięci, koncentracji i szybkości myślenia. Istnieje wiele sposobów na utrzymanie naszego mózgu w dobrej formie bez stosowania środków farmakologicznych. Lekarze zalecają regularne ćwiczenia fizyczne, zdrową dietę, sen, unikanie stresu i dbanie o to, aby mimo upływu lat wciąż uczyć się nowych umiejętności.
By zachować mózg w dobrej formie w podeszłym wieku warto przestrzegać kilku prostych zasad:
- stosować zdrową dietę
- dbać o aktywność fizyczną
- starać się regularnie ćwiczyć swój umysł (np. rozwiązując krzyżówki)
- dbać o maksymalne wydłużenie snu
- zadbać o odpowiedni poziom witaminy D (dieta)
Osoby, które mimo upływu lat chcą zachować sprawność swojego mózgu powinny szczególnie dbać o wydłużenie snu. Dzięki temu zapewnią właściwe dotlenienie komórek mózgowych, co pozytywnie wpływa na pamięć i ogólną sprawność działania naszego mózgu.
Polecamy na Antyweb | Zdjęcia Google: rewolucyjne zmiany teraz dostępne dla każdego w przeglądarce!