Pierwszy kraj na świecie zatwierdził szczepionkę dla kobiet w ciąży przeciwko wirusowi RSV

W ostatni poniedziałek Stany Zjednoczone jako pierwszy kraj na świecie zatwierdził specjalną szczepionkę dla kobiet. Ma ona zapobiegać ciężkiej chorobie u niemowląt, która wywoływana jest przez wirus RSV.

Lekarze już wcześniej otrzymali zielone światło do stosowania wspomnianej szczepionki u osób starszych. Teraz USA zgodziły się, by szczepić nią kobiety w ciąży między 32 a 36 tygodniem ciąży. Jak podaje Agencja ds. Żywności i Leków ma to chronić niemowlęta przed wirusem RSV już od chwili narodzin do ukończenia szóstego miesiąca.

Agencja dodała, że szczepionka jest podawana jako pojedynczy zastrzyk domięśniowy.

Jak powiedział dr Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA: - RSV jest częstą przyczyną chorób u dzieci, a niemowlęta należą do osób najbardziej narażonych na ciężką chorobę, która może prowadzić do hospitalizacji. To zatwierdzenie zapewnia możliwość ochrony niemowląt przed tą potencjalnie zagrażającą życiu chorobą i kobiet w ciąży.

Reklama

Prace nad szczepionką przeciwko RSV rozpoczęły się w 1960 roku. Obecny sukces jest wynikiem szczegółowych badań, w których wzięło udział około 7000 kobiet w ciąży. Analizy wykazały, że preparat zmniejszał intensywność choroby wywołanej przez RSV o 82 proc. u dzieci od chwili narodzin do trzech miesięcy po urodzeniu i o 69 proc. u dzieci od chwili narodzin do sześciu miesięcy po urodzeniu.

Niebezpieczny wirus RSV

Wirus RSV każdego roku na całym świecie zaraża około 64 mln ludzi i doprowadza do śmierci około 160 000 pacjentów.

ScienceAlert podaje, że powszechny patogen powoduje dziesiątki tysięcy hospitalizacji wśród niemowląt i osób starszych w USA w ciągu roku. Centers for Disease Control podaje, że z powodu zakażenia RSV hospitalizuje się w USA 58 000-80 000 dzieci do pięciu lat.

Jak informuje portal ezdrowie.gov.pl tylko w 2021 roku odnotowano w Polsce 39 611 przypadków hospitalizacji osób poniżej 18 roku życia, u których główną lub współistniejącą przyczyną hospitalizacji było zakażenie RSV.

RSV jest wirusem RNA, w którym kwas rybonukleinowy stanowi materiał genetyczny dojrzałych cząstek wirusa. Syncytialny wirus oddechowy jest patogenem, który najczęściej wywołuje u niemowląt choroby dolnych dróg oddechowych, a u starszych dzieci jest główną przyczyną infekcji dróg oddechowych. Na wirus RSV muszą szczególnie uważać osoby starsze oraz osoby z zaburzeniami odporności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus RSV | szczepionka | Medycyna | zdrowie | niemowlaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy