Polska drużyna z Politechniki Łódzkiej wygrała międzynarodowe zawody ERL Emergency Service Robots

Studenci Politechniki Łódzkiej tworzą technologie przyszłości, dzięki którym roboty będą zastępować ludzi w niebezpiecznych obszarach, podczas akcji ratowniczych. Swoje umiejętności zaprezentowali w trakcie międzynarodowych zawodów ERL Emergency, gdzie zajęli pierwsze miejsce.

Studenci z Politechniki Łódzkiej zajęli pierwsze miejsce w głównej kategorii oraz pierwsze miejsca w podocznych zadaniach, czyli w wykrywaniu obiektów za pomocą robota lądowego oraz robota latającego oraz w tworzeniu mapy budynku za pomocą drona.

Wyróżniony został także jeden ze studentów Politechniki Łódzkiej, który zdobył indywidualny tytuł "Best Pilot Award" dla najlepszego pilota dronów. Zespół Raptors został doceniony także w kategorii "Best Air Team", gdzie studenci osiągnęli najlepszy wynik w konkurencji dotyczącej robotów latających.

W ramach zawodów robot lądowy musiał odnaleźć na terenie budynku poszkodowanego pracownika  (był to manekin) i dostarczyć mu apteczkę oraz wykryć określone przez organizatorów obiekty/zdarzenia, np. różnego typu uszkodzenia. Roboty były sterowane zdalnie.

Jest to kolejny sukces studentów z Politechniki Łódzkiej na arenie międzynarodowej. Wcześniej informowaliśmy o drużynie GUST, która zajęła drugie miejsce w zawodach International Small Wind Turbine Contest 2022.

Czym są zawody ERL Emergency Service Robots?

ERL Emergency Service Robots są to międzynarodowe zawody robotyczne, które koncentrują się na realistycznych scenariuszach reagowania kryzysowego w środowisku miejskim. Konkurs ma na celu m.in. wspieranie zaawansowanych technologicznie osiągnięć, w zakresie autonomicznych możliwości oraz nawigacji robotów.

Roboty lądowe i latające mają za zadanie współpracować ze sobą w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych, np. podczas awarii w fabryce i jednocześnie mają zastępować ludzi w niebezpiecznym otoczeniu.

Zespoły mają za zadanie m.in. zebrać odpowiednie dane, zidentyfikować zagrożenia oraz zbadać obszar działań w ograniczonym czasie. Studenci w ramach zawodów wykorzystują roboty lądowe i drony.

Wojenny śmiech. Ukraińscy komicy pomagają przetrwać gehennę© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas