Potrafią rozróżniać języki? Czworonogi ponownie zaskakują swoją inteligencją!

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że psy są bardzo inteligentnymi zwierzętami. Pozostaje tylko pytanie jak bardzo? Najnowsze badania pokazują, że te zwierzęta są nawet w stanie poznać, gdy ktoś mówi do nich w obcym języku.

Ciekawe odkrycie naukowców. Tego o psach jeszcze nie wiedzieliśmy!
Ciekawe odkrycie naukowców. Tego o psach jeszcze nie wiedzieliśmy!123RF/PICSEL

Nie bez powodu psy są nazywane najlepszym przyjacielem człowieka. Czworonogi od tysięcy lat trwają przy ludziach i są znane ze swojej wierności. Od dawna już wiemy, że są one w stanie zrozumieć pojedyncze wyrazy a nawet proste zdania. Naukowcy postanowili sprawdzić jak daleko to ich rozumowanie sięga. Okazuje się, że psy ponownie zaskakują.

Laura Cuaya z Uniwersytetu Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie opublikowała ostatnio wyniki badań na swoim psie Kun-kunie. Neurobiolog zaciekawiła reakcja jej zwierzaka na Węgrów, którzy bardzo przyjacielsko podchodzili do czworonoga.

Zauważyliśmy, że ludzie w Budapeszcie są bardzo przyjacielscy w stosunku do psów i bardzo często podchodzą do nich i z nimi rozmawiają. Kun-Kun zwykle zwraca swoją uwagę na ludzi, więc zastanawiałam się, czy zauważy, że ludzie w Budapeszcie mówią innym językiem
zdradziła Laura Cuaya w rozmowie z Live Science.

Cuaya wraz ze swoim zespołem zebrali grupę 18 psów (Kun-kun również do niej należał) i sprawdzili, czy rzeczywiście psy są w stanie rozpoznać, gdy ktoś mówi do nich w innym języku. Badanie przeprowadzono z użyciem obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Zwierzęta zostały przypięte, by skany mózgu mogły wyjść jak najdokładniejsze. Naukowcy puszczali zwierzętom kolejno trzy nagrania. Jednym z nich "Mały Książę" w języku węgierskim, drugie zawierało ten sam tekst w języku hiszpańskim, a trzecim był ludzkich odgłosów nieprzypominających ludzkiej mowy.

Mózg zwierząt reagował inaczej w każdym z przypadku, co oznacza, że psy nie tylko były w stanie rozróżnić znajomy język od obcego, lecz również mowę od szmerów. Naukowcy podejrzewają, że pierwotna kora mózgowa i wtórna kora mózgowa pozwalają tym zwierzętom przetwarzać mowę dwuetapowo. W pierwszym z nich rozróżniają, czy dany dźwięk jest mową, czy nie. Z kolei w drugim psi mózg dostrzega różnice między znanym językiem a obcym.

Co więcej, badanie pokazało, że wraz z wiekiem zwierzęcia wzrastała aktywność jego wtórnej kory mózgowej, co pokazuje, że starsze psy są lepsze w rozróżnianiu języków. Naukowcy podejrzewają, że psy nie są jedynymi zwierzętami, które są w stanie to zrobić, lecz wskazują, że są wyjątkowe ze względu na to, że nie muszą być specjalnie szkolone, by poprawnie rozróżnić znajomy język od obcego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas