Powstała mapa całej materii we wszechświecie. Ale czegoś brakuje

Astronomowie stworzyli jedną z najbardziej wszechstronnych map całej materii we wszechświecie. Kilka rzeczy wprawia w zdumienie.

Na początku był wielki wybuch, czyli słynny "The Big Bang". Potem materia z tego jednego punktu rozproszyła się i stworzyła w kosmicznej pustce wszechświat. Naukowców od dawna intryguje ten moment, a zwłaszcza to, co nastąpiło tuż po wielkim wybuchu. 

Materia zaczęła oddalać się od "punktu zero", ale w niektórych miejscach było jej minimalnie więcej i powstawały zagęszczenia. Z czasem to właśnie tam zaczęły powstawać gwiazdy i galaktyki, w tym nasza Droga Mleczna, a w konsekwencji Ziemia.

Naukowcy postanowili stworzyć najbardziej precyzyjną mapę materii we wszechświecie. Miała to być próba zrozumienia natury "wielkiego wybuchu". Projekt Dark Energy Survey polegał na skanowaniu nieba przez 6 lat przy użyciu dwóch teleskopów. Jeden był wielki radioteleskop w Chile, a drugim South Pole Telescope, który bada kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła (CMB).

Reklama

Naukowcy skupili się na zjawisku zwanym soczewkowaniem grawitacyjnym. Polega ono na tym, że obiety o potężnych masach zakrzywiają przestrzeń do tego stopnia, że wpływają na światło, które także ulega zakrzywieniu. Naukowcy mierzą skalę odchylenia promieni światła i na tej podstawie obliczają masę materii, która występuje w danym regionie wszechświata.

W poszukiwaniu "ciemnej materii"

Naukowcy po raz kolejny doszli do wniosku, że we wszechświecie istnieje materia, której nie widzą teleskopy, ale która jak najbardziej istnieje. Nazwali ją "ciemną materią" i "ciemną energią". 
Ciemna materia to ok. 27 procent masy energii Wszechświata, obok materii zwykłej (widzialnej) i dominującej ciemnej energii. Tej ostatniej jest aż prawie 70 procent całkowitej masy materii wszechświata.

Szacowany udział ciemnej energii i ciemnej materii w energii Wszechświata: 68,3% to ciemna energia,26,8% to ciemna materia,4,9% to międzygalaktyczny gaz oraz gwiazdy. Mapa materii wszechświata pokazuje, że niewiele wiemy o tym, jak jest zbudowany i z czego. Jest to jednak ważny krok na drodze do zrozumienia istoty "ciemnej energii" i "ciemnej materii". Fizyk, który zbliży się do tej wielkiej tajemnicy, z pewnością dostanie nagrodę Nobla.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Big Bang | Wszechswiat | Fizyka | teleskop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy