Pracować 4 dni w tygodniu i tyle samo zarabiać? To naprawdę działa!
Skrócenie czasu pracy o 20 procent bez utraty wynagrodzenia ma same zalety. Zmniejsza stres pracowników, poprawia ich wydajność i sprawia, że rzadziej biorą zwolnienia lekarskie. Badania naukowców z Wielkiej Brytanii dają argument wszystkim, którzy chcą pracować tylko 4 dni w tygodniu. Tak, macie rację!
To jeden z tych tematów, które wzbudzają ogromne emocje wśród pracowników i pracodawców. Od dawna toczy się dyskusja, czy można skrócić czas pracy w tygodniu z 5 do 4 dni. Pracodawcy przekonują, że takie rozwiązanie oznaczałoby poważne kłopoty finansowe każdej firmy. Naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA postanowili to sprawdzić i wreszcie przeprowadzili rzetelne badania. Ich wyniki mogą być miłą niespodzianką dla wszystkich, którzy chcą pracować mniej. Okazuje się, że ma to sens.
Badanie przeprowadzono na terenie Wielkiej Brytanii i objęło 61 organizacji i firm, które zatrudniały ok. 2900 osób. Od czerwca 2022 roku przez pół roku każda z tych osób pracowała w tygodniu zaledwie przez cztery dni. Przez cały czas trwania eksperymentu przeprowadzano ankiety zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Okazało się, że skrócenie czasu pracy w tygodniu o 20 procent wpłynęło znakomicie na obniżenie stresu pracowników. 71 procent uczestników eksperymentu stwierdziło, że odczuwa mniejsze wypalenie zawodowe. 39 procent pracowników uznało, że dzięki czterodniowemu tygodniowi pracy zmniejszyło się ich poczucie stresu i zdecydowanie poprawiło samopoczucie.
Krótszy tydzień pracy? Mniej dni na zwolnieniu lekarskim
Naukowcy byli mocno zaskoczeni wynikami badań. Wynikało z nich, że skrócenie pracy do czterech dni w tygodniu sprawiło, że aż o 65 procent zmniejszyła się liczba dni, podczas których pracownicy brali zwolnienia chorobowe. O 57 procent spadła także liczba osób, które zdecydowały się szukać nowej pracy. Krótszy tydzień pracy sprawił, że uczestnicy eksperymentu pracowali wydajniej i bardziej intensywnie.
Zmienili swoje podejście do tego, co robią. Skończyły się długie spotkania towarzystkie w czasie pracy. W cenie zaczęły być zaawansowane technologie, aby zwiększyć swoją wydajność i zrobić więcej
Wbrew obawom pracodawców przychody firm objętych eksperymentem nie spadły, a nawet nieznacznie się zwiększyły (o ok. 1,4 proc.). Skrócenie czasu pracy do czterech dni w tygodniu tak bardzo spodobało się pracownikom i pracodawcom, że dziewięć na dziesięć firm zapowiedziało kontynuowanie eksperymentu. 18 firm z 61 potwierdziło, że taką zmianę wprowadzą na stałe.
Czekasz na lepszą jakość w Spotify? Mamy dobrą i złą wiadomośćPolecamy na Antyweb |