Przy Bahamach na oceanie pojawiają się tajemnicze plamy. Naukowcy nie mają na to wyjaśnienia

Mimo że obszar Bahamów jest jednym z najlepiej poznanych środowisk morskich na świecie, to nadal naukowcy mają problem z rozwikłaniem jednej zagadki geologicznej – w jaki sposób powstają tajemnicze białe plamy w oceanie?

Jak zauważają media, naukowcy już od 1930 roku donosili o pojawiających się dziwacznych białych plamach, które unosiły się w toni morskiej i przypominały chmury. Dla badaczy z pobliskiego Uniwersytetu Południowej Florydy (USF) zjawisko to stało się swego rodzaju "białym wielorybem".

Jak zauważają naukowcy, wspomniane białe plamy rejestrowane są również w innych oceanach, a nawet jeziorach na całym świecie, lecz właśnie na Bahamach pojawiają się one najczęściej. Badacze zdążyli przebadać próbki wody, które pochodziły z mętnych wód. Okazało się, że zawierają one wysokie stężenia cząstek bogatych w węglany.

Reklama

Trzeba podkreślić, że znaczną część archipelagu stanowi platforma węglanowa. Naukowcy zastanawiają się, czy osady z dna mogłyby wynurzać się na powierzchnię, jeśli tak, to w jaki sposób? Ponadto innym rozwiązaniem mogą być zakwity fitoplanktonu, które mogłyby potencjalnie wytworzyć podobną zawiesinę. Naukowcy zastanawiają się również, czy zjawisko to nie jest spowodowane przez działalność człowieka.

Jak na razie naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy, którzy badają tę tajemnicę, nie mają jeszcze odpowiedniego wyjaśnienia. Jednakże dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego badacze zauważyli, że pojawianie się białych plam i ich rozmiar w okresie od 2003 do 2020 roku wydawał się powiązany z porami roku. Mętna woda utrzymywała się zazwyczaj od kilku dni do trzech miesięcy.

Największe plamy występowały od marca do maja i od października do grudnia. Naukowcy wyliczyli, że obszary mętnej wody miały powierzchnię około 2,4 kilometra kwadratowego dla regionu Bahamów. Co ciekawe, w latach 2011-2015 powierzchnia plam nagle się powiększyła, do 200 kilometrów kwadratowych w szczytowym momencie. Z kolei od 2015 do 2019 roku plamy zmniejszały się, lecz nie powróciły do wielkości sprzed 2011 roku.

Jak mówi oceanograf Chuanmin Hu z USF: - Chciałbym móc powiedzieć, dlaczego widzieliśmy ten szczyt aktywności, ale jeszcze nie wiemy za wiele -. Naukowcy sugerują, że może chodzić o 10-letni cykl.

- Widzimy pewne interesujące relacje między warunkami środowiskowymi, takimi jak pH, zasolenie wody oraz zachowanie wiatrów i prądów, ale nie możemy jeszcze powiedzieć, jakie dokładnie procesy mechaniczne, biologiczne lub chemiczne były odpowiedzialne za ten szczyt aktywności - dodał Hu.

Jak zaznaczają naukowcy, należy przeprowadzić znacznie więcej badań terenowych, by określić konkretną przyczynę powstawania tajemniczych białych plam w oceanach. Wyniki badań zostały opublikowane Remote Sensing of Environment.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tajemnica | zagadka | przyroda | Bahamy | geologia | biologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy