Renifery jak marines! Odkryli, że korzystają z... noktowizji

Naukowcy próbowali zrozumieć, dlaczego kolor oczu reniferów zmienia się w zależności od pory roku. Odkryli, że renifery korzystają z pewnej formy noktowizji do wykrywania źródeł pożywienia.

Renifery to wyjątkowe zwierzęta. Znowu dowiedzieliśmy się o nich czegoś ciekawego
Renifery to wyjątkowe zwierzęta. Znowu dowiedzieliśmy się o nich czegoś ciekawego123RF/PICSEL

Renifery są wyjątkowe. Korzystają z noktowizji

Wygląda na to, że renifery potrafią coś więcej, niż tylko ciągnąć sanie świętego Mikołaja! A mówiąc już całkiem poważnie, nowe badanie wykazało, że zwierzęta te wykorzystują pewną formę noktowizji do wykrywania źródeł pożywienia.

A dowiedzieliśmy się tego niejako przypadkiem, bo naukowcy z Uniwersytetu St Andrews nawiązali współpracę z Dartmouth College w New Hampshire w USA, aby przeprowadzić badanie mające na celu ustalenie, dlaczego oczy reniferów zmieniają kolor w zależności od pory roku.

Bo warto wiedzieć, że powierzchnia oczu renifera (tapetum) zmienia się z koloru złotopomarańczowego latem w intensywnie niebieski odcień w miesiącach zimowych i są to jedyne znane nam zwierzęta, które to potrafią.

W trakcie tego badania okazało się, że chociaż zmiana koloru oczu renifera może pomóc mu lepiej widzieć w szczycie zimy, gdy występują obfite opady śniegu, umożliwia również przepuszczanie światła ultrafioletowego. W efekcie renifery przyjmować mają dwa razy więcej światła UV i wyraźnie widzieć w ciemności, co pomaga im szukać pożywienia.

Renifery są takie fajne, ale wiele osób myśli o nich tylko w Boże Narodzenie. To dobry moment, aby zwrócić uwagę ludzi na ich niezwykły system wzrokowy
wyjaśnia jeden z autorów badania, prof. Nathaniel Dominy.
Norweskie reniferyMARTIN ZWICK / BiosphotoAFP

Noktowizja pomaga im szukać ulubionych porostów

Wiadomo, że renifery żywią się szczególnym gatunkiem porostów o nazwie Cladonia rangiferina, często nazywanym potocznie "mchem reniferowym". Gatunek ten w rzeczywistości nie jest mchem i rośnie w gąbczastych rabatach na północnych szerokościach geograficznych, gdzie żyją renifery.

Jest to roślina niezbędna dla ich przetrwania zimą, dlatego naukowcy już wcześniej sugerowali, że widzenie w nocy może być przystosowaniem do szukania tych właśnie porostów, ale poprzednie badania nie przyniosły żadnych istotnych dowodów.

Inna z autorek badania, prof. Catherine Hobaiter, wskazuje też, że na świecie występuje ponad 13 000 gatunków porostów, ale jak dotąd nikt nie zbadał dokładnie tego, którym żywią się renifery. W związku z tym badacze postanowili to zmienić - zespół sfotografował różne siedliska porostów w świetle UV i stwierdził, że różne gatunki w różny sposób absorbują lub odbijają światło, a "mech reniferowy" silnie je absorbuje.

Dla naszych oczu, podobnie jak większości ssaków, blade porosty na białym śniegu są niezwykle trudne do zauważenia! Ale dla oczu reniferów gatunek, na którym muszą żerować, będzie się wyróżniał jako ciemne plamy na znacznie bardziej odbijającym światło śnieżnym krajobrazie
tłumaczą badacze.

Mówiąc krótko, renifery mogą w ten sposób odnaleźć bezpośrednią drogę do jedzenia, nie marnując energii na wędrówkę w poszukiwaniu pożywienia w zimnym, jałowym środowisku. Jeśli widzą porosty z daleka, daje im to dużą przewagę, pozwalając oszczędzać cenne kalorie w czasach, gdy pożywienia jest niewiele.

To problem tak duży jak covid czy nowotworyGeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas