Rusz się w nowym roku. Ten argument powinien przekonać każdego

Lista korzyści zdrowotnych wynikających z regularnych ćwiczeń właśnie się wydłużyła. Naukowcy odkryli związek pomiędzy aktywnością fizyczną a wielkością pewnych obszarów mózgu.

Ruch jest kluczowy dla zdrowia. Jak się okazuje działa też na pamięć i możliwości nauki
Ruch jest kluczowy dla zdrowia. Jak się okazuje działa też na pamięć i możliwości nauki© Panthermedia

Co roku w ramach postanowień noworocznych obiecujecie sobie, że zaczniecie się ruszać i w końcu zrobicie formę życia? Naukowcy mają właśnie kolejny argument, który może pomóc w osiągnięciu tego celu. A mianowicie okazało się, że aktywność fizyczna związana jest z wielkością regionów mózgu odpowiedzialnych za pamięć i możliwości nauki. Co więcej, zdaniem ekspertów odpowiedzialnych za badanie ćwiczenia nie muszą być ani zbyt intensywne, ani długotrwałe, aby pobudzić mózg do działania.

Rusz się, a mózg będzie lepiej działał

Naukowcy z Centrum Zdrowia Mózgu Pacific Neuroscience Institute (PBHC) w Providence Saint John's Health Center i Washington University w St. Louis analizowali skany mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) 10 125 osób i okazało się, że osoby, które twierdziły, że regularnie angażują się w jakąś aktywność fizyczną, taką jak chodzenie, bieganie lub uprawianie sportu, miały większą objętość mózgu w określonych obszarach. Obszary te to płat czołowy "podejmujący decyzje" i hipokamp - część mózgu ważna dla przechowywania i obsługi wspomnień. W badaniu zmierzono także całkowitą objętość istoty szarej każdego mózgu, która pomaga mózgowi przetwarzać informacje. 

Odkryliśmy, że nawet umiarkowany poziom aktywności fizycznej, na przykład wykonywanie mniej niż 4000 kroków dziennie, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie mózgu. To znacznie mniej niż często sugerowane 10 000 kroków, co sprawia, że dla wielu osób jest to cel bardziej osiągalny
mówi psychiatra i neurolog David Merrill z PBHC.

Chociaż objętość mózgu nie oznacza automatycznie lepszej funkcjonalności, często uważa się ją za miarodajny wskaźnik zmian w zdolnościach poznawczych. W tym badaniu nie opisano szczegółowo, w jaki sposób pobudzenie mózgu może objawiać się u osób regularnie ćwiczących, ale wiemy, za co odpowiedzialne są te regiony - za pamięć i zdolność uczenia się, które tym samym mogą zostać poprawione.

Istnieje wiele powodów, dla których regularna aktywność może pobudzić funkcje neurologiczne, w tym sposób, w jaki ćwiczenia poprawiają przepływ krwi w organizmie (w tym w mózgu) i zwiększają poziom niektórych białek utrzymujących neurony w zdrowiu.

A to oczywiście staje się tym ważniejsze, im jesteśmy starsi, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Uważa się, że większa objętość mózgu może pomóc w opóźnieniu pogorszenia funkcji poznawczych towarzyszącego na przykład chorobie Alzheimera. Poprzednie badania wykazały również związek pomiędzy wyższym poziomem aktywności i niższym ryzykiem demencji - to nie wystarczy wprawdzie, aby udowodnić bezpośrednią przyczynę i skutek, ale pokazuje, że istnieje tu jakiś związek, którym warto się zainteresować.

Suplementy nie podlegają żadnej kontroli. Łykamy je na potęgęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas