Rzadka choroba wzroku pod kontrolą. Naukowcy wykorzystali istniejący lek
Terapia genowa i lek przeciwcukrzycowy metformina mogą okazać się skuteczne w leczeniu rzadkiej choroby oczu, powodującej ślepotę.
Zwyrodnienie siatkówki o późnym początku (L-ORD) to rzadka choroba genetyczna, która dotyka głównie osoby w dorosłym wieku. Jest spowodowana błędami w białku CTRP5. Objawy kliniczne obejmują złogi podsiatkówkowe nabłonka barwnikowego (RPE) i neowaskularyzację naczyniówki.
- Modelowanie in silico sugeruje słabsze wiązanie zmutowanego CTRP5 z receptorem adiponektyny 1 (ADIPOR1). Trwała aktywacja AMPK czyni go niewrażliwym na zmiany w stosunku AMP/ATP, co skutkuje wadliwym metabolizmem lipidów, zmniejszonym wydzielaniem neuroprotektyny D1(NPD1), zmniejszonym oddychaniem mitochondrialnym i zmniejszoną produkcją ATP. Te defekty metaboliczne skutkują akumulacją złogów pod-RPE i przyczyniają się do L-ORD - powiedział dr Kapil Bharti z NEI Ocular and Stem Cell Translational Research Section.U osób cierpiących na L-ORD dochodzi do nieprawidłowego wzrostu naczyń krwionośnych i odkładania się apolipoproteiny E, która bierze udział w metabolizmie tłuszczów w siatkówce. Pojawiają się trudności w widzeniu w ciemności i utrata widzenia centralnego - u osób zwykle w wieku ok. 50-60 lat. Komórki nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE) obumierają, co prowadzi do degeneracji fotoreceptorów i utraty wzroku.
Naukowcy zahamowali chronicznie aktywowaną AMPK w modelu RPE pochodzącym od pacjenta i stwierdzili mniej złogów apolipoproteiny E oraz mniej nieprawidłowego wydzielania czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego. Przetestowano dwie strategie lecznicze: terapię genową oraz zastosowanie metforminy, czyli leku przeciwcukrzycowego, który wydaje się modulować aktywność AMPK. - Mamy teraz dwie potencjalne strategie, aby zakłócić proces chorobowy L-ORD. Podczas gdy terapia genowa może być odległa o wiele lat, metformina jest lekiem od dawna stosowanym w leczeniu cukrzycy - dodał dr Bharti.